کاربرد فتوگرامتری رقومی با برد کوتاه در حفظ و احیای آثار باستانی

سال انتشار: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 3,616

فایل این مقاله در 10 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

IRANEESD01_027

تاریخ نمایه سازی: 25 تیر 1393

چکیده مقاله:

آثار باستانی و ابنیه های تاریخی، میراث فرهنگی انسانهاست که الحمدا.... در جمهوری اسلامی از تنوع و تعداد بیشمار برخوردار است. حفظ، نگهداری، مرمت و احیای آثار باستانی اولا وظیفه ملی ومذهبی بوده که ارثیه از نیاکا ن بوده و بایست نهایت سعی را برای احیاء آنها نموده تا تحویل آیندگان گردد. ثانیا حفظ و احیای آثار باستانی می تواند باعث رونق صنعت گردشگری شده و درآمدی که از این راه عاید می شود می تواند کشور را از تک محصولی بودن فروش نفت رها کند.متاسفانه، هر روز شاهدیم میراث فرهنگی وآثار باستانی موجود در سراسر میهن اسلامی سیر قهقرائی انهدام را می پیماید و سازمانها وارگانهای ذیربط با روشهای سنتی و قدیمی نتوانسته اند در انجام وظایف خویش بمعنی حفظ، نگهداری و احیای آثار باستانی موفق باشند. بعنوان دلیل میتوان به از بین رفتن بیش از شصت درصد از ابنیه های موجود (فقط در منطقه دوازده شهرداری تهران)، انهدام قسمت اعظم دیوار دفاعی گرگان (دومین دیوار طویل دنیا بعد از دیوار چین)، سنگ نوشته آنوبانینی در سر پل ذهاب و . . . .چه باید کرد؟با بکارگیری تکنولوژی مدرن و روز دنیا و بهره مندی از ترکیب فتوگرامتری با بردکوتاه (شاخه ای از نقشه برداری که تخصص نهائی نویسنده است) بعنوان مبنای اصلی پروژه ، سامانه اطلاعات مکانی سه بعدی (3D GIS ) و اتوکد، تهییه مدلهای سه بعدی از آثار باستانی را بمنظور مرمت و احیای ابنیه ها پیشنهاد می نماید.اطلاعات رقومی (Digital Data) که به روش عکسبرداری حاصل میگردد با تکنیک فتوگرامتری و پس از اعمال تصحیحات لازم، تبدیل به مدل سه بعدی می شود که با لحاظ کردن مقیاس، می توان تمام اجزاء ابنیه واقعی را از مدل تشکیل شده استخراج کرد و سپس اطلاعات بدست آمده را در فضای اتوکد وارد نموده و به اهداف مورد نظر رسید. یکی از مزایای این متد اینستکه می توان جزئیاتی از ابنیه ای که مدل شده و قابل دسترسی برای اندازه گیری مستقیم (روش سنتی) نیست را سنجش و بررسی نمود. همچنین، مدل حاصل شده درمواقعی که ابنیه باستانی بر اثر آتش سوزی، زلزله و سایر حوادث طبیعی و غیر طبیعی آسیب جدی می بیند، می تواند مبنای احیای آثار باستانی قرار گیرد. یکی از مزایای بدیل و غیر قابل مقایسه این تکنیک مدرن با روشهای جاری در کشور اینست که می توان مدلهای تهییه شده از یک بنا و در زمانهای گوناکون را بکمک یک سیستم هوشمند مقایسه نموده و از حادثه ای که در شرف تکوین بوده که با چشم معمولی قابل رؤیت نبوده ولی میرود تا موجبات آسیب رسانی بنا را فراهم کند مطلع و چاره جوئی کرد. از این تکنیک برای مستند نگاری میراث فرهنگی نیز استفاده می شود.

کلیدواژه ها:

آثار باستانی – ابنیه تاریخی – میراث فرهنگی – فتوگرامتری رقومی – برد کوتاه – سیستم هوشمند – روش سنتی - احیاء مرمت – حفظ – تکنیک – مدل

نویسندگان

سیدیوسف سجادی

عضو هیات علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تفرش

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Ghasemian, M., "Gorgan Wall: Great Wall of the Third World", ...
  • Omrani Rekavandi, H., Sauer, E., Wilkinson, T. and Nokandeh, J., ...
  • Sajjadi, S. Y., _ Development of GIS to Aid Conservation ...
  • "Wall of Gorgan, more ancient than the wall of China" ...
  • Yarwood, A., 1993. _ Introduction to 3D AutoCAD", Longman Group ...
  • http : //www .iranreview _ _ g/c ontent/D ocument s/The_ ...
  • نمایش کامل مراجع