بررسی تغییرات حاصلخیزی خاک در اثر پخش سیلاب در ایستگاه پخش سیلاب باغ سرخ

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,123

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_644

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

پخش سیلاب بر آبخوان یک روش ساده برای استحصال سیلابهای حا مل رسوبات می باشد که در اکثر نقاط کشور از دسترس خارج می شوند . در حالیکه بنظر می رسد سیلابها دارای مواد غذایی غنی بوده، می توانند در حاصلخیزی مخروط افکنه ها و دشت های سیلابی متشکل از رسوبات درشت دانه موثر واقع شده، بهره برداری اقتصادی از آنها را امکان پذیر سازد . بطور مثال از این مواد می توان از سیلابها برای آبیاری محصولات یکساله و چند ساله، گیاهان مرتعی،بوته ها و درختان و همچنیین ذخیره سازی درآبخوان،و مخازن زیر سطحی آب استفاده کرد . افزون براین، با مهار و استحصال تندآبها و سیلابها، میتوان از خسارات جانبی و خانی و مالی ناشی از آنها در اراضی کشاورزی، مناطق شهری و روستایی نیز جلوگیری نمود ).3) اراضی رودخانه نیل در مصر هزاران سال به واسطه طغیان رودخانه نیل و انتقال رسوبات جدید بر روی اراضی کشاورزی روش جهت حاصلخیز نمودن خاکها و تولید محصولات آنان بوده است . در بعضی از مناطق از مواد ته نشین شده در کف برکه ها برای استفاده در باغات پرورش مرکبات استفاده شده است . کشاورزان منطقه نجف آباد از رسوبات شبکه های سنتی پخش سیلاب و تغذیه مصنوعی نجف آباد ( اسیل ) بمنظور استفاده در باغات میوه جهت اصلاح بافت سبک و آبرفتی وحاصلخیز نمودن خاک از دیر باز استفاده می کردند . برزگران خراسانی از رسوبات و سیلاب جهت تولید محصولات ( خربزه، هندوانه، زعفران ) و تبدیل اراضی غیر حاصلخیز به حاصلخیز استفاده می کردند . آهنگ کوثر : بااستفاده از آبهای سیلابی و رسوبات معلق در آن به حاصلخیز نمودن اراضی و تبدیل اراضی به جنگل و تغذیه آبخوان به نحو مطلوب در ایستگاه پخش سیلاب گربایگان فارس استفاده نموده است . تاثیر بخش سیلاب بر افزایش میزان ف سفر خاک در عرصه پخش سیلاب را ناشی ازانتقال فسفر از خاک فرسایش یافته حوزه های بالا دست و بجای ماندن آنها در رسوبات وارد شده در عرصه پخش سیلاب می باشد بطور کلی عملیات پخش سیلاب می تواند موجب تغییرات قابل توجه در حاصلخیزی خاک و بهبود و اصلاح برخی از خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک شود . افزایش حاصلخیزی محدوده پخش سیلاب آب باریک به نسبت به قبل از اجرای عملیات ، شاهد این مدعاست و استقرار پوشش گیاهی مناسب نیز موضوع را تائید می کند ).2) دراسترالیا از روشها و شیوهای مختلفی برای مهار، بهره برداری و بخش سیلابها استفاده می شود که متناسب با اهداف کشاورزی و آبخیزداری می باشد . از اهداف مهم پخش سیلاب در این کشور تحقق بخشیدن به حفاظت خاک و جلوگیری ازهدر رفت رسوبات در مناطق بیابانی است

نویسندگان

ذبیح ا... اسکندری

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی

امیرحسین چرخابی

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری

کورش شیرانی

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :