تخمین فرسایش و رسوب حوزه آبخیز قلعه شاهرخ با استفاده از آمار هیدرولوژی دوره 23 ساله

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,711

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_605

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

تخمین فرسایش و رسوب در حوزه های آبخیز رودخانه، در پروژه های سدسازی، آبخیزداری، مهار سیلاب و طراحی سازه های آبی دارای اهمیت است . در این مطالعه، هدف بررسی و ارزیابی گل آلودگی، توسط جریان آب و بررسی روند تغییرات فرسایش، رسوب و گل آلودگی در حوزه مذکور، در یک دوره آماری 23 ساله می باشد . بررسی سوابق نشان می دهد که تحقیق جامع در زمینه برآورد فرسایش خاک از طریق آمار 20 ساله ایستگاههای هیدرولوژی سفیدرود، کارون، دز، مارون، هیرمند و زهره، توسط جلالیان و همکاران (1373) انجام شده است . در صورتیکه دبی رسوب بصورت پیوسته در مقابل تغییرات دبی جریان اندازه گیری می گردید، میزان گل آلودگی به طور مستقیم قابل برآورد بود ( عرب خدری و همکاران، ).1377 مقدار رسوب حمل شده به رودخانه به عمق رواناب، سرعت رواناب،غلظت رسوبات،سرعت ته نشینی ذرات و کارایی تهنشست ها بستگی دارد . (Gerits et al, 1990) بررسی مسائل فرسایش و رسوب بااهمیت بوده وعدم توجه به آن در آینده مشکلاتی را بوجود خواهد آورد ( دانشگاه شهید چمران اهواز، 1375 )

نویسندگان

شهرزاد کبیری نژاد

دانشجوی کارشناسی ارشد خاکشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان

آزاده نصرآزادانی

دانشجوی کارشناسی ارشد خاکشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • حسینی زارع، ن. تجربیات موجود در زمینه رسوب (دانه بندی ...
  • دانشگاه شهید چمران اهواز، مجموعه مقالات چهارمین سمینار مهندسی رودخانه.1375. ...
  • عرب خدری، م و ع. و. خوجینی. 1377.ضرورت تجدید نظر ...
  • Gerits _ g., De Lima , j.., Van Den Broek, ...
  • 355 1360 _ 1370 1375 1380 ...
  • نمایش کامل مراجع