تاثیر کاربرد پتاسیم بر مقاومت نسبی سه رقم پسته به تنش شوری

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 3,552

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_436

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

شوری آب و خاک یکی از معضلات مهم در مناطق خشک و نیمه خشک دنیاست بطوریکه در حدود یک سوم از اراضی تحت آبیاری در این نواحی را تحت تاثیر قرار می دهد در خکهای شور پتانسیل کم آب خاک همراه با تاثیر سوء بعضی یونها و همچنین عدم تعادل صحیح میان غلظت عناصر غذایی، عامل اصلی کاهش رشد گیاه به حساب می آید یکی از راههای مقابله با شوری استفاده از ارقام مقاوم مثل پسته می باشد . در حال حاضر در کشور بالغ بر 420000 هکتار باغ پسته بارور و غیربارور که بخش اعظم آن در مناطق خشک و نیمه خشک که با مشکل شوری مواجه هستند وجود دارد در رابطه با اثر تنش شوری بر میزان پرولین و قندهای احیا کننده در پسته تحقیقاتی صورت نگرفته است اما تحقیقات انجام شده در مورد سایر گیاهان نشان می دهد که بر اثر تنش شوری میزان پرولین با افزایش و میزان قندهای احیا کننده با کاهش همراه است همچنین بر اثر تنش شوری فعالیت آنزیمهای کاتالاز و پروکسیداز به منظور از بین بردن مواد سمی تولید شده در گیاه نظیر پروکسید هیدروژن افزایش می یابد با توجه به اهمیت اقتصادی پسته در ایران و استقرار بسیاری از باغات پسته در اراضی شور و خشک بررسی راههایی که بتوان مقاومت این گیاه را به تنش شوری افزایش داد از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تحقیقات محدود انجام شده با بعضی از گیاهان نشان می دهد که پتاسیم می تواند در این راستا مثمرثمر واقع شود .

نویسندگان

احمد تاج آبادی پور

استادیار بخش خاکشناسی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان

منوچهر مفتون

استاد بخش خاکشناسی دانشگاه شیراز

علیرضا سپاسخواه

استاد بخش آبیاری دانشگاه شیراز

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • دفتر آمار و فناوری اطلاعات، 1383. آمارنامه کشاورزی، جلد اول: ...
  • Kennedy, B.F., and L.F. De Filipps. 1999. Physiological and oxidative ...
  • Liu, J., and J.K. Zhu. 1997. Proline accumulation and salt ...
  • Maftoun, M., and A.R. Sepaskhah. 1989. Relative salt tolerance of ...
  • Satti, S.M.E., and M. Lopez. 1994. Effect of increasing potassium ...
  • نمایش کامل مراجع