بررسی بهترین زمان کاربرد مخلوط علفکش توفور - دی، سولفات روی و اوره در جهت افزایش عملکرد کمی و درصد پروتئین گندم

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,158

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_426

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

برای تکامل مناسب گیاهان تامین نیتروژن آنها در هر یک از مراحل رشد لازم است . تنها دادن کود زیاد و یا مناسب کافی نیست بلکه تامین مداوم نیتروژن برای گیاه از اهمیت بیشتری برخوردار است اگرچه مصرف نیتروژن برای غلات در چند مرحله توصیه میشود اما باید توجه داشت که این عمل در مناطقی که پراکنش باران مناسب باشد، امکان پذیر خواهد بود و در مناطق خشک مصرف نیتروژن بلافاصله قبل از مرحله گلدهی گندم موفقیت آمیز نخواهد بود و دادن کود نیتروژنی به صورت سرک در موقع گل دهی یا بعد از آن دارای اشکالاتی می باشد . از طرف دیگر مقداری از کود پاشیده شده بین برگها و ساقه ها تجمع پیدا کرده و به زمین نمی رسد و در مقایسه با روش محلول پاشی باید مقدار بیشتری کود مصرف گردد. به اعتقاد برخی از پژوهشگران افزایش کود نیتروژن هنگام کاشت ، احتمالا اثر چندانی در افزایش پروتئین دانه ندارد زیرا آنان معتقدند که نیتروژن مصرفی در هنگام کاشت در برخی از شرایط ممکن است به وسیله شستشو از دسترس گیاه خارج شود یافتن روش مناسبی برای جبران نیتروژن مورد نیاز گندم در مراحل زایشی این گیاه ضروری به نظر می رسد ، زیرا که مصرف نیتروژن در این مراحل علاوه بر تاثیر در عملکرد دانه می تواند کیفیت دانه را نیز افزایش دهد محلول پاشی اوره می توان از بسیاری از مواد شیمیایی مانند آفت کش ها و علفکش ها ، به طور هم زمان و در یک مخزن استفاده نمود در این روش تا حدود %80 درصد نیتروژن جذب شده به دانه ها انتقال یابد . نتایج پژوهش های انجام گرفته نشان می دهد که محلول پاشی اوره در مراحل مختلف رشد توانسته است عملکرد دانه، تعداد دانه در سنبله، شاخص برداشت، مقدار پروتئین وکیفیت نانوایی و غیره را افزایش دهد و این در صورتی است که این کار در زمان مناسب صورت گیرد

نویسندگان

زهیر یعقوبی اشرفی

دانشجوی کارشناسی ارشد، دانشگاه تهران

حسن محمدعلیزاده

استاد پردیس کشاورزی، دانشگاه تهران

حمید رحیمیان

استاد پردیس کشاورزی، دانشگاه تهران

صدیقه صادقی

دانشجوی کارشناسی ارشد، دانشگاه تهران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • ملکوتی، م. ج، طباطبائی _ 1375 . نقش تغذیه مطلوب ...
  • ملکوتی، م. ج، طباطبائی . 1376 . تغذیه گیاهان از ...
  • Rafii , S.1993 _ Interaction between various methods of weed ...
  • Wall, P.C, and R.D.Graham. 1994.The effect of Rhizoctonia root disease ...
  • نمایش کامل مراجع