مطالعه تأثیر مصرف گوگرد بر جذب عناصر کم مصرف در لوبیا

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,963

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_298

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

گوگرد از عناصر ضروری و پرمصرف گیاه لوبیا محسوب می شود . این عنصر جزئی از ترکیبات بیشماری از اسید امینه و در نتیجه پروتئین هاست همچنین اضافه کردن گوگرد یکی از روشهای اصلاح و کاهش پ هاش خاکهای قلیایی و آهکی می باشد که سبب جذب بهتر سایر عناصر می گردد . راتون (1995) طی آزمایشاتی نشان داد که مصرف گوگرد در محصولات مختلف باعث می گردد که جذب عناصر ازت، فسفر و روی افزایش می یابد . پان و همکاران (1994) با مصرف 40 کیلوگرم گوگرد در تناوب گندم – برنج نشان دادند کاربرد گوگرد در خاک باعث افزایش مقدار کل گوگرد قابل جذب، گوگرد آلی و غیر سولفاته و افزایش عملکرد دانه گندم می شود . با توجه به نقش مهم گوگرد در تولید محصولات کشاورزی و کمبود گوگرد آلی در خاکهای استان و عدم مصرف کود مذکور در برنامه تغذیه کودی محصول لوبیا توسط کشاورزان، طرحی با هدف مطالعه تأثیرات کاربرد این کود در عملکرد و جذب عناصر غذایی کم مصرف در نقاط مختلف در استان مرکزی صورت گرفت .

نویسندگان

مسعود دادیور

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی

محمدعلی خودشناس

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Pal , Y and A. Singler.1994. Status of soil sulfur ...
  • Ratton, P.K and etal.1995. Soil sulfur status and crop responses ...
  • نمایش کامل مراجع