بررسی اثرآبیاری تناوبی ومقادیر مختلف کودازته برعملکردبرنج رقم هاشمی در گیلان

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,064

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_292

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

تاکنون مطالعات زیادی به منظوربهینه کردن مصرف وافزایش راندمان کاربرد آب ازطریق آبیاری غیرغرقابی و انجام دور آبیاری یا درشالیزارهای استان گیلان انجام شده است اما گزارشاتی نیز مبنی بر وجود اثرمتقابل کاربردکود و تنش خشکی وتغییر راندمان مصرف کود ازته درشرایط کم آبیاری نیز ارائه شده است درحالیکه برنج درسرتاسر دوره رشد خود به ازت نیاز دارد وعدم مصرف کود ویاعدم جذب آن درهریک از مراحل فیزیولوژیکی گیاه باعث افت عملکرد خواهد شد ازسوی دیگراثرات استفاده غیرعلمی ازکودهای شیمایی وشستشوی این مواددراراضی شالیزاری که باعث آلودگی منابع آبهای زیرزمینی می شود مارا ملزم می کند برای این موضوع چاره ای بیاندیشیم . در این راستا مطالعات انجام یافته نشان می دهدکه می توان دراراضی شالیزاری با تقسیط کودبه عملکرد بالاتری دست یافت اما شکری واحدگزارش کرد عملکرد برنج تحت تاثیر شرایط خاک و محیط درسطوح مختلف فرق می کند . به طوریکه دربعضی از نقاط مصرف 90 کیلو گرم ازت با دو تقسیط مساوی برای ارقام اصلاح شده بهترین عملکرد را داشته است ولی درمناطق دیگربیشترین عملکرد مربوط به تیمار مصرف 90 کیلوگرم کودازته به صورت سرک ومصرف 2/5 درصد هیدرو کینون به عنوان بازدارنده بوده است این طرح به منظور یافتن بهترین مدیریت آبیاری برای برنج رقم محلی در استان گیلان، بررسی بهترین مدیریت کودی و همچنین بررسی اثر متقابل مدیریت کود ازته و مدیریت آب انجام شده است .

نویسندگان

مجتبی رضایی

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات برنج کشور

حسن شکری واحد

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات برنج کشور

محمدکریم معتمد

استادیار دانشگاه گیلان

ابراهیم امیری

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • رضایی، م، و م، نحوی 1382. بررسی اثر دور آبیاری ...
  • شاه‌نظری، رحمان. 374 1. بررسی وضعیت نیترات آبهای زیرزمینی شالیزارهای ...
  • شکری شکری واحد، حسن.374 1.گزارش نهایی طرح" بررسی کاربرد کود ...
  • محمدیان محمدیان، محمد.1381. گزارش نهایی طرح "بررسی تقسیط ازت درخاکهایی ...
  • ملکوتی، محمدجعفر-1381- گزارش نهایی طرح تحقیقاتی: بررسی منشا ء و ...
  • Wang G., et al. 1998. Indogenous nutrient supply and nutrient ...
  • نمایش کامل مراجع