بکارگیری سنجش از دور در اعمال استراتژی نمونه برداری قضاوتی جهت مطالعه میکروارگانیزمها در اکوسیستمهای مختلف خاک

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 998

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_214

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

میکروارگانیسمهای خاک نقش مهمی در کیفیت خاک و حاصلخیزی آن دارند . مسلماً ابداع روشهای جدید جهت بررسی تنوع ،توزیع و رفتار میکروارگانیسم ها در خاک با اهمیت می باشد و می تواند نقش بسزایی در مطالعه کیفیت و سلامت خاک و استفاده بهینه از آن داشته باشد . روشهای فعلی نمونهگیری از خاک دارای مشکلات و محدودیتهای متعددی میباشند که نهایتاً هر کدام از این محدودیتها ممکن است باعث بروز انحرافاتی در نتایج حاصله گردند، از این رو استفاده از یک روش صحیح و مطمئن در نمونهبرداری از خاک بسیار ضروری و پراهمیت به نظر می رسد . هدف اصلی از انجام این تحقیق استفاده از یک روش مناسب جهت نمونه برداری از میکروارگانیزمها در اکوسیستمهای مختلف موجود در یک منطقه می باشد . آنچه به عنوان استراتژی یا روش نمونه برداری در علوم خاک مطرح می باشد شامل روشهای تصادفی و سیستماتیک است که هر یک از آنها شامل تقسیم بندی های مختلفی می باشند و به اقتضای شرایط و هدف از نمونه برداری صحرایی، اعمال می گردند . در این تحقیق از استراتژی قضاوتی برای نمونه برداری از اکوسیستمهای مختلف موجود در منطقه مطالعاتی استفاده و روشی پیشنهاد شده که به کمک تفسیر بصری و رقومی تصاویر ماهواره ای بهترین قضاوت از منطقه حاصل می گردد و نمونه برداری را با دقت و سرعت بیشتری به انجام می رساند

نویسندگان

جلال عبداللهی

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی یزد

محمدحسن رحیمیان

کارشناس مرکز ملی تحقیقات شوری

فاطمه قادری

دانش آموخته میکروبیولوژی دانشگاه قم

محمد عبداللهی

دانش آموخته علوم کامپیوتر دانشگاه یزد .

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Maathuis, B. H. P., 1995. Remote sensing and image processing. ...
  • Shrestha, D. P., 1994. Remote sensing techniques and digital image ...
  • نمایش کامل مراجع