تعیین اجزای مختلف فسفر معدنی و ارتباط آنها با قابلیت جذب فسفر توسط گیاه سیر در تعدادی از خاکهای استان همدان

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 3,373

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_099

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

نیاز شدید به تأمین مواد غذایی مورد نیاز انسان و لزوم رسیدن به خود کفایی در امر تولیدات کشاورزی و بی نیازی از واردات، ایجاب می کند تا در حد امکان میزان تولیدات کشاورزی افزایش داده شود . از جمله عناصر مهم تغذیه گیاهی فسفر است . فسفر پس از ازت مهمترین عنصر غذایی مورد نیاز گیاه است . گرچه میزان فسفر مورد نیاز گیاه در مقایسه با سایر عناصر اصلی اندک است با این حال این عنصر جزء عناصر پر نیاز محسوب می شود . آگاهی از مقدار و توزیع شکلهای مختلف فسفر می تواند در ارزیابی و درک فرایندهای پدوژنیک و بررسی توسعه خاک مهم باشد . دو فرایند اساسی در تغییر شکل و جابجایی فسفر در خاک عبارتند از فرایند های ژئو شیمیایی که توزیع دراز مدت فسفر خاک را کنترل می کنند و دوم فرایندهای بیولوژیکی که تغییرات کوتاه مدت فسفر در خاک را سبب شده و بیشتر تحت تاثیر مواد آلی خاک هستند [1] مطالعات در خاکهای اسیدی نشان می دهد که با افزایش سن خاک فسفر پیوند شده با آهن و آلومینیوم غیر حبس شده ( یونهای فسفاتی که جذب سطحی اکسید ها و هیدروکسیدهای آهن و آلومینیوم شده اند ) ، فسفات کلسیم و فسفر حبس شده درون اکسیدهای آهن و آلومینیوم افزایش می یابند، اما در خاکهای آهکی به دلیل فراوانی کربنات کلسیم و نوع مواد مادری تثبیت فسفر یک امر مهم بشمار می آید ] . [ 8 در نتیجه تعیین توزیع فراوانی اجزای مختلف فسفر در خاکهای آهکی ما را در ارزیابی هر چه بهتر وضعیت فسفر خاک کمک می کند . عصاره گیری جزء به جزء یک ابزار مناسب در ارزیابی وضعیت فسفر خاک و پتانسیل خاک در فراهمی فسفر برای گیاه می باشد . چرا که فراهمی فسفر برای گیاه به جایگزینی فسفر قابل دسترس توسط اجزای مختلف فسفر وابسته است ] . [ 5 قابلیت جذب فسفر برای گیاهان به مقدار شکلهای مختلف فسفر بستگی دارد و تعیین شکلهای مختلف فسفر آن دسته از اجزایی را که در آزاد شدن فسفر طی مدت عصاره گیری فسفر قابل جذب نقش دارند را مشخص می کند . بنابراین مطالعات جدا سازی اجزای مختلف فسفر برای به دست آوردن اطلاعاتی درباره پتانسیل فسفر قابل جذب و تحرک فسفر خاک مفید است . با توجه به اینکه فسفر به شکلهای مختلفی در خاک وجود دارد که می تواند برحاصلخیزی خاک و فسفر قابل جذب تاثیر داشته باشد و با توجه به اینکه در مورد وضعیت اجزای مختلف فسفر در خاکهای استان همدان اطلاعاتی در دست نیست، پژوهش حاضر با هدف تعیین شکلهای مختلف فسفر و ارتباط آنها با برخی ویژگیهای فیزیکی و شیمیایی خاک و شاخصهای گیاه سیر انجام شد

نویسندگان

مهدی سمواتی

کارشناس پژوهشکده تحقیقات کشاورزی، پزشکی و صنعتی سازمان انرژی اتمی ای

علیرضا حسین پور

دانشیار گروه خاکشناسی دانشگاه بوعلی سینا همدان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Cross, A. F and H. Schlesinger, 1995. A Literuture review ...
  • Gee, G. W and W. Bauder, 1986. Particle size analysis. ...
  • Jiang, B and Y. Gu, 1989. A suggested fractionation scheme ...
  • Kou, S, 1996. Soil phosphorus fractions. In: D. L, Sparks ...
  • Lopez -Pinerio, A and A. G arci a-Navarro, 2001. Phosphate ...
  • Page, A. L., R. H. Miller and _ R. Keeney, ...
  • Sommers, L. E and D. W. Nelson, 1972. D etermination ...
  • Walker, T. W and J. K. Syers, 1976. The rate ...
  • نمایش کامل مراجع