بررسی وضعیت بیمه محصولات کشاورزی و عوامل موثر بر آن (مطالعه موردی - استان یزد)

سال انتشار: 1384
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 6,667

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SCFDC01_066

تاریخ نمایه سازی: 29 دی 1385

چکیده مقاله:

بیمه کشاورزی یکی از شاخه های تخصصی خدمات بیمه می باشد که سابقه آن کمتر از سایر خدمات بیمه ای است. در عصر کنونی ، نقش مهم بیمه کشاورزی در توسعه اقتصادی و اجتماعی محرز گردیده است و یکی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع انسانی به شمار می رود. کلیه بیمه ها بر اصولی استوار هستند و برای تحقق عقد بیمه باید شرایط معینی وجود داشته باشد. بدون شک نقش عمده بیمه ، چنان تامینی است که اشخاص کم و بیش آگاهانه نسبت به آن احساس نیاز می کنند. نقش بیمه، تعدیل فششار خسارتهای ناشی از خطرات است به گونه ای که خسارتهای بالفعل به یک فرد یا یک گروه به یک مزرعه یا مزارع یک منطقه در زمان خاص وقوع آن متمرکز نشده، بلکه زیان اقتصادی و اجتماعی خسارتها در سطح وسیعی توزیع شود. ناپایداری طبیعت و ماهیت متغیر و پیش بینی ناپذیری پدیده ها و حوادث طبیعی، شرایط خاصی را برای بخش کشاورزی ایجاد کرده که درنتیجه آن تولیدات کشاورزی و آینده کشاورزان با قطعیت نداشتن همراه شده است. مطالعات متعدد گویای ریسک گریزی بهره برداران کشاورزی، به ویژه کشاورزان کوچک و خرده پاست. سرمایه گذاری در کشاورزی از نیازهای عمده رشد و توسعه پایدار اقتصادی، ایجاد روندی مطمئن و فزاینده در تولید محصولات کشاورزی و در نتیجه تامین امنیت غذایی مورد نیاز جامعه است. با این حال صاحبان سرمایه اگر در برابر مخاطرات موجود در انجام فعالیت های کشاورزی تامین نداشته باشند، حاضر به سرمایه گذاری جدید یا توسعه فعالیتهای اقتصادی نخواهند بود.

نویسندگان

محمدرضا غفاریان

کارشناس ارشد زراعت - اکولوژی (شرکت سبز کار پیرا)

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • رسول اف، ج. 1380. بیمه کشاورزی و چشم انداز آبنده. ...
  • _ مجموعه مقالات همایش بیمه کشاورزی، توسعه و امنیت سرمایه ...
  • Anderson, J. R. and Dillon. J. L., 1992. Risk Analysis ...
  • نمایش کامل مراجع