بررسی تعاملات سیاست های پولی و مالی در اقتصاد ایران، در چارچوب مدل تعادل عمومی تصادفی

سال انتشار: 1397
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: فارسی
مشاهده: 91

فایل این مقاله در 45 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

JR_EPYA-10-19_007

تاریخ نمایه سازی: 20 اسفند 1402

چکیده مقاله:

هدف این مقاله بررسی تعامل سیاست های پولی و مالی در اقتصاد ایران است. این بررسی در قالب یک مدل تعادل عمومی پویای کینزی با فرض چسبندگی قیمت ها و بازار رقابت ناقص انجام گرفت. رفتار سیاست گذاران پولی و مالی با استفاده از بهینه سازی و در قالب نظریه بازی ها و تعریف توابع هدف و قیود پیش روی سیاست گذاران استخراج گردید. برآورد پارامترهای مدل با استفاده از روش تخمین بیزی و با استفاده از نرم افزار داینر تحت نرم افزار متلب انجام گرفت. بر مبنای یافته های تحقیق، سیاست مالی رفتاری موافق ادوار تجاری دارد در حالی که سیاست پولی رفتاری ضد ادواری دارد. همچنین طبق یافته های تحقیق، فرضیه سلطه سیاست گذار مالی بر پولی در ایران تائید می شود. یافته های تحقیق نشان می دهد، بانک مرکزی بیشتر بر تثبیت تورم و دولت بر تثبیت همزمان تولید و تورم متمرکز است. مطابق یافته ها، سیاست پولی و مالی در ایران جانشین های استراتژیک هم می باشند. به علاوه این که سیاست پولی در مقایسه با سیاست مالی، می تواند نقش موثرتری در تثبیت نوسانات اقتصاد داشته باشد.

کلیدواژه ها:

Dynamic Stochastic General Equilibrium ، Interaction between monetary and fiscal policy ، Game theory ، Fiscal leadership hypothesis ، Bayesian estimation method

نویسندگان

پری جعفری لیلاب

Ph.D. Candidate in Economics, Tabriz University

جعفر حقیقت

Professor of Economics, Tabriz University

حسین اصغر پور

Associate Professor of Economics, Tabriz University

بهزاد سلمانی

Professor of Economics, Tabriz University

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :