بررسی وضعیت تغذیه و رژیم غذایی نوجوانان فوتبالیست شهر اصفهان

سال انتشار: 1391
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,349

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

IAUNSPORT01_100

تاریخ نمایه سازی: 12 بهمن 1391

چکیده مقاله:

امروزه ورزش فوتبال با بیش از 120 میلیون بازیکن آماتور در سرتاسر جهان بحبوب ترین ورزش دنیا است. علاقه نوجوانان به این ورزش به حدی است که حدود 40 میلیون نفر از افراد فوق را به خود اختصاص داده اند و هر روز به این جمعیت علاقه مند افزوده می گردد(З). علی رغم این موضوع، تحقیقات انجام شده در مورد نیازهای تغذیه ای بازیکنان فوتبال، خصوصاً نوجوانان اندک بوده است. هیتر و همکاران (2004) در تحقیقی عنوان می کنند؛ اختلالات در رشد، برخی آسیبهای ورزشی، بعضی از بیماریها و نگرانیهای مزمن، ممکن است ناشی از تغذیه نامناسب در طول تمرینات باشد. در همین زمینه لوئیس و همکاران (2003) بیان کردند که نیازهای تغذیه ای نوجوانان فوتبالیست بیش از بزرگسالان است و لازم است زمان فعالیت آنها کاهش یابد مطالعات صورت گرفته نشان می دهند که ورزش فوتبال، ورزشی است که شدت فعالیت در آن از حد متوسط بالاتر است. همچنین در این بازی بع علت درگیری و برخوردهای فیزیکی، احتمال آسیب دیدگی فراوان است. بنابراین تغذیه مناسب جهت تأمین انرژی و به تأخیر انداختن آسیب های ورزشی بسیار حائز اهمیت است. اما در مورد نوجوانان فوتبالیست علاوه بر مسائل فوق، دو نکته دیگر نیز قابل توجه است. اول آنکه این گروه از بایکنان در سن رشد قرار دارند و دوم آنکه به علت ضعیف بودن صفحات استخوانی آنها احتمال آسیب در آنان بیشتر است. بنابراین باید در مورد رژیم غذایی و تغذیه مناسب نوجوانان و شرکت آنها در ورزش فوتبال با احتیاط عمل نمود. در راستای اهداف فوق در پژوهش حاضر تلاش گردیده با استفاده از گروه کنترل، وضعیت تغذیه و ارتباط آن با ورزش فوتبال در نوجوانان مورد بررسی قرار گیرد.

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Luis A. Moreno, Juan F. Leo n , Ruth Sero ...
  • Robert A. Leach, DC, MS, a and Joyce M. Yates, ...
  • Thomas Rhlly and A. Mark Williams (2005). science and soccer ...
  • Heather J. Petrie MS a, Elizabeth A. Stover MS a ...
  • نمایش کامل مراجع