ساخت و انتقال مجدد کربوهیدرات های محلول در گندم

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: فارسی
مشاهده: 33

فایل این مقاله در 29 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

JR_RAFHC-4-2_006

تاریخ نمایه سازی: 26 آبان 1402

چکیده مقاله:

رشد و نمو گیاهان وابسته به انرژی نورانی خورشید است. این انرژی طی فرآیند فتوسنتز در برگبرای تولید کربوهیدراتهاو سایر فتواسمیلات­ها مورد استفاده قرار می گیرد. قسمتی از کربوهیدرات های تولید شده، برای رشد و نمو همان بافت ها استفاده شده و مازاد آنها از محل های تولید به محل های مصرف و یا ذخیره سازی دیگر منتقل می شوند. بر این اساس، اندام های گیاه به اندام های منبع و مخزن تقسیم بندی می گردند. بررسی های دقیق بیوشیمیایی و مولکولی می توانند اطلاعات ارزشمندی در خصوص سازوکار تولید و مصرف فتواسیمیلات ها در اندام های در اختیار به نژادگران قرار دهند تا بکارگیری دانش مربوطه بتوانند میزان عملکرد در گیاه را بهبود ببخشند. مانند بسیاری از فرآیندهای زیستی دیگر قدرت منبع و مخزن نیز تابعی از توان بالقوه ژنتیکی گیاه، سرعت و نوع پاسخ گیاه به محیط و کارایی آنزیم های دخیل در سازوکارهای بیوشیمایی تولید و انتقال فتواسمیلات ها است. هدفازاینمقاله،بررسی و تحلیلپیشرفت هایاخیردرتعیین نوع و میزان فعالیت اندام منبعومخزن بطور عام و بطور خاص در گیاهگندم می باشد. در این راستا از طریق تجزیه و تحلیلعواملدرونیتنظیم کنندهقدرت منبع ومخزن،تعیین میزانونحوهتولیدانواعکربوهیدرات هایمحلول مختلف در بافت های گیاه، و بررسی نقشبرخیآنزیم هایکلیدی در روابط منبع و مخزنسعی شده است که راهبردی مناسب برای افزایش عملکرد خصوصا در شرایط تنش های محیطی خصوصا تنش خشکی ارایه شود.

نویسندگان

فواد مرادی

بخش فیزیولوژی مولکولی، پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، کرج، ایران.

محسن اسماعیل زاده مقدم

موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، کرج، ایران.

حسن زالی

بخش تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، مرکز تحقیقات و آموزش کشاروزی و منابع طبیعی فارس، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، داراب، ایرن

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Abeledo L, Savin R, Slafer G (۲۰۱۴) Leaf photosynthesis during ...
  • Kulshrestha S, Tyagi P, Sindhi V, Yadavilli KS (۲۰۱۳) Invertase ...
  • نمایش کامل مراجع