ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
ورود |عضویت رایگان |راهنمای سایت |عضویت کتابخانه ها
عنوان
طرح پژوهشی

پیشنهاد ساختار مناسب برای ساماندهی و تشکیل بازار محلی آب بر اساس تجربیات جهانی و ملی، مطالعه موردی: منطقه اسکو

نوع محتوی : طرح پژوهشی
کد COI طرح پژوهشی: R-1270552تاریخ درج در سایت: 26 شهریور 1400
زبان اصلی طرح پژوهشی: فارسی دسته بندی علمی طرح پژوهشی: مهندسی آب و هیدرولوژی
مشاهده این طرح پژوهشی: 23تعداد صفحات طرح پژوهشی: 170

خرید و دانلود فایل طرح پژوهشی

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این طرح پژوهشی را که دارای 170 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

مشخصات نویسندگان طرح پژوهشی پیشنهاد ساختار مناسب برای ساماندهی و تشکیل بازار محلی آب بر اساس تجربیات جهانی و ملی، مطالعه موردی: منطقه اسکو

چکیده طرح پژوهشی:

مدیریت سازگار و مشارکتی منابع آب، مهم ترین راهکار برای حفظ این منبع محدود در شرایط بحرانی حاضر می باشد. برقراری تعادل بین عرضه و تقاضای آب از طریق سازوکار قیمت، باعث افزایش بهره وری مصرف آب می گردد و بهترین روش برای قیمت گذاری، تنظیم قیمت بوسیله مصرف کننده در ساختار بازار می باشد.

در این مطالعه با بررسی بازارهای آب جهان و ایران، شرایط لازم برای تشکیل بازار، اقدامات انجام شده و نتایج حاصل و همچنین پیامدهای تشکیل بازار مورد مطالعه قرار گرفته است. هدف اصلی تحقیق حاضر تحلیل و شناخت بازار آب در منطقه مورد بررسی و ارائه راهکارهایی برای بهبود بازار آب موجود می باشد. در این راستا بازار محلی آب موجود در شهرستان اسکو مورد مطالعه قرار گرفته است. با بررسی بازارهای آب در سطح ملی و بین المللی، بازار آب اسکو با بازارهای مطالعه شده مقایسه شده است. بعد از شناسایی وجود بازار در منطقه، به تحلیل و ارزیابی بهره برداران به عنوان رکن اصلی بازار، نحوه انجام مبادلات ، شیوه قیمت گذاری و نحوه اطلاع رسانی پرداخته شده است. بر اساس تجربیات مطالعه شده، شرایط لازم برای برقرار ی بازارهای آب و ویژگی های بازارهای رقابتی عنوان شده است و این شرایط در بازار اسکو مورد مطالعه قرار گرفته است.

عمده منبع تامین آب کشاورزی در منطقه اسکو منابع آب زیرزمینی می باشد و نحوه تخصیص و صدور مجوز بهره برداری از چاههای زیرزمینی بر اساس مالکیت زمین و الگوی کشت می باشد. لذا پروانه بهره برداری از چاه به همراه سند مالکیت زمین صادر می شود و کشاورزان در صورت تمایل، بصورت غیر رسمی به مبادله
آب می پردازند. بر طبق نتایج این تحقیق، مبادلات آب در شهرستان اسکو به سه صورت موقت، سالانه و دائمی انجام می شوند، ولی اکثر مبادلات صورت گرفته ، بصورت موقت م ی باشند . در سال مورد مطالعه ( ۱۳۹۳-۱۳۹۲ )، قیمت میانگین هر مترمکعب آب در مبادلات موقت در حدود ۱۸۲۵ ریال بوده است.
بر اساس نتایج این تحقیق جهت تقویت، ساماندهی و گسترش بازار آب موجود در منطقه اسکو مهم ترین اقدامات لازم عبارتند از: به رسمیت شناختن تجارت آب و رفع محدود یت های قانونی موجود در این زمینه، تعریف قانونی حق آبه ها، سرمایه گذاری در زیرساخت های لازم برای ثبت معاملات، تدوین سازوکارها یی برای آگاهی کامل مشارکت کنندگان در بازار و ایجاد زیرساخت های مناسب انتقال آب برای تسهیل مبادلات آبی در این منطقه.

The adaptive cooperative water management is the most recent solution to preserve this limited
resource in current critical condition. Based on this idea, to bridge the gap between water
demand and supply, the market mechanism increases the efficiency of water consumption.
In this study by reviewing the experiences water markets in the world and Iran, the required
conditions of the establishment of a market have been studied. The main objective of this study
is to recognize and and analysis of the current local water market the Osku plain, Iran.
In this study, Osku water market is then compared with national and international water markets.
After identifying the local water market in this region, farmers role as a key player in the market,
trading method, pricing method and the system of informing have been evaluated. Based on the
several field trips and interview with experts, the conditions for the establishment of water
markets and characteristics of competitive markets have been proposed and these conditions
have been investigated in Osku local water market.
Groundwater is the main source of agricultural water supply in Osku and exploitation licenses of
this utilization are based on the land ownership and cropping pattern. Thus, exploitation licenses
are issued based on land ownership and not value added agriculture, then farmers trade water,
informally. According to the results of this research, water resources are traded permanently,
annually and temporarily in local water markets but the most of trades are temporarily. In the
study year (۲۰۱۴) the average price in temporary trades was about ۱۸۲۵ IR Rials/m۳.
According to the results, the most appropriate measures in order to organize and develop water
market in Osku city are: recognition of water trade by the Iran Water Reources Company,
removing legal limitations in this field like re-definition of the water rights, investments on
infrastructure for official trading, developing new mechanisms for full awareness of the
participants on the market, and developing water transfer infrastructure to facilitate conveying
water in the region.

کد طرح پژوهشی/لینک ثابت به این طرح پژوهشی

کد یکتای اختصاصی (COI) این طرح پژوهشی در پایگاه سیویلیکا میباشد و برای لینک دهی به این طرح پژوهشی می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت طرح پژوهشی در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:

https://civilica.com/doc/1270552/

پیش گفتار طرح پژوهشی

برقراری تعادل بین عرضه و تقاضای اقتصادی آب در مدیریت و بهره برداری منابع ، از اهداف اصلی مدیریت مشارکتی و سازگار آب می باشد. منظور از عرضه اقتصادی، تامین آب باکیفیت مشخص، در زمان و مکان معین برای مصرف خاص می باشد. ازآنجاکه جهت تامین آب هر نوع مصرفی، هزینه هایی متحمل شده و این هزینه ها بر روی عرضه اقتصادی آب تاثیر می گذارد، بنابراین مقدار عرضه ی اقتصادی برعکس عرضه ی فیزیکی آب دارای محدود است. مکانیسم بازار برخلاف سابقه طولانی که در مدیریت و تخصیص منابع و کالاها ایفا کرده در حوضه مدیریت و تخصیص منابع آب، مورد کم توجهی سیاست گذاران و برنامه ریزان قرارگرفته است. البته در بیشتر مناطق دنیا با تشدید کمیابی آب بکارگیری این ابزار سیاستی و توجه به آن در حال افزایش است. این تحقیق بر اساس سفارش دفتر تحقیقات آب منطقه ای آذربایجان شرقی، با عنوان " پیشنهاد ساختار مناسب برای ساماندهی و تشکیل بازار محلی آب بر اساس تجربیات جهانی و ملی، مطالعه موردی: منطقه اسکو " انجام یافته است. انجام این تحقیق در راستای تاکید برنامه پنجم توسعه بر توسعه بازارهای آب ، در دستور کار آب منطقه ای آذربایجان شرقی قرارگرفته است.
این تحقیق در شش فصل تنظیم شده است. در فصل اول بعد از طرح مقدمه ای شامل تعریف بازار و ویژگی ها و مزیت های آن، کلیات تحقیق شامل هدف و ضرورت تحقیق، فرضیات و سوالات پژوهش و روش انجام تحقیق مطرح شده است. فصل دوم به مرور ادبیات بازارهای آب اختصاص دارد. در این فصل مطالعات انجام شده در سطح دنیا و کشور، با توجه به موضوع این پژوهش و اهداف مورد نظر آن بیان شده است. در فصل سوم، منطقه مورد مطالعه معرفی می گردد و وضعیت بهره برداران و نظام بهره برداری در منطقه مورد تحلیل قرار گرفته است. در فصل چهارم، بعد از بیان روش های جمع آوری اطلاعات، نتایج بدست آمده از مطالعات میدانی عنوان شده است. اطلاعات در دو مرحله جمع آوری شده است. در مرحله اول با تکمیل پرسشنامه ای از کشاورزان منطقه، شناختی از بازار آب موجود بدست آمده است و در مرحله دوم برای شناسایی دقیق مکانیزم بازار، اطلاعات مورد نیاز بوسیله کارشناسان، میراب ها، خبرگان محلی و صاحبان پروانه بهره برداری چاهها تکمیل شده است.
در فصل پنجم، بر اساس اطلاعات جمع آوری شده، محدودیت ها و مشکلات موجود در بازار محلی اسکو بیان شده است و در ادامه زمینه های لازم برای توسعه بازار در این منطقه بررسی شده است. در فصل ششم با تحلیل نتایج بدست آمده، مکانیزم نهاد بازار و ساختار آن در منطقه تشریح شده، راهکارهای عملی بر اساس شرایط منطقه ارائه شده است و در نهایت بخش نتیجه گیری به خلاصه یافته ها، اختصاص پیدا کرده است.

فهرست مطالب طرح پژوهشی

(برای نمایش کلیک نمایید)

تهیه کنندگان طرح پژوهشی

کارفرمای پروژه:
مجری پروژه:
در بخش لیست سازمانها می توانید لیست سازمانهای کارفرما و مجری پروژه های علمی و گزارشهای تحقیقاتی ارتباط با صنعت دانشگاهها را مشاهده نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

طرح های پژوهشی مرتبط جدید

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.

کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.

پشتیبانی