بررسی رژیم راستی آزمایی معاهده منع جامع آزمایش‎های هسته‎ای (CTBT) و پیامدهای فنی و امنیتی احتمالی تصویب آن برای جمهوری اسلامی ایران

سال انتشار: 1398
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: فارسی
مشاهده: 755

فایل این مقاله در 31 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

JR_IHUA-12-42_005

تاریخ نمایه سازی: 11 تیر 1399

چکیده مقاله:

معاهده منع جامع آزمایش‎های هسته‎ای در شرایطی پابه عرصه بین‎المللی گذاشت که با وجود معاهده عدم اشاعه، سلاح های هسته‎ای درحال اشاعه و گسترش بودند. ازاین‎رو، این معاهده به منظور جلوگیری از اشاعه سلاح‎های هسته‎ای و منع آزمایش‎های هسته ای، به عنوان گامی اساسی و لازم برای ورود به باشگاه کشورهای هسته‎ای، با حمایت قدرت‎های اتمی منعقد شد. براساس مفاد معاهده، نظارت بر حسن اجرای تعهدات کشورها ازطریق جمع آوری، پردازش و انتشار اطلاعات حاصل از یک سامانه نظارت بین المللی متشکل از ایستگاه‎های لرزه‎ای، رادیونوکلاید، فروصوت و هیدروآکوستیک صورت خواهد پذیرفت، که اثرات وقوع یک انفجار هسته‎ای احتمالی در هر نقطه از کره زمین اعم از زمین، هوا و دریا را به صورت لحظه‎ای و برخط (آنلاین) ثبت و جهت پردازش به مرکز داده‎های بین ‎المللی   مستقر در وین (اتریش)، ارسال می نماید. دراین میان، واکاوی رژیم راستی‎آزمایی معاهده و بررسی تهدیدات و چالش‎های فنی، سیاسی و امنیتی احتمالی آن برای جمهوری اسلامی درصورت تصویب، موضوع این مقاله است. استدلال نگارندگان در این مقاله آن است که راستی‎آزمایی معاهده دارای چالش‎ها و ضعف‎های ساختاری و فنی‎ای است که این چالش‎ها می‎تواند به لحاظ نظامی و امنیتی تهدیدزا و به لحاظ حاکمیتی و سیاسی محدودکننده باشد. همچنین از بعد فنی نیز امتیازات و پشتوانه فنی کشورهای دارای تجربه آزمایش هسته‎ای می تواند زمینه فریب سامانه راستی‎آزمایی و نیز مخفی کاری و یا دسترسی به اطلاعات نظامی متعارف محرمانه کشورهای هدف را فراهم آورد.

کلیدواژه ها:

معاهده منع جامع آزمایش‎های هسته‎ای ، رژیم راستی‎آزمایی ، حکمرانی ، حاکمیت ملی ، آزمایش هسته‎ای

نویسندگان

محسن عسگریان

نویسنده مسئول: دانشجوی دوره دکترای روابط بین‎الملل دانشگاه گیلان

سید امیر نیاکویی

دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه گیلان

انوشیروان انصاری

دانشیار پژوهشکده بین المللی زلزله‎شناسی و مهندسی زلزله

رضا سیمبر

استاد گروه علوم سیاسی دانشگاه گیلان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • اکبری، علی رضا (1395)، اما و اگرهای معاهده‎ای که ایران ...
  • سبزیان، محمد (1390)، تهدیدهای فناورانه رژیم راستی آزمایی معاهده منع ... [مقاله ژورنالی]
  • ساداتی نژاد، سیدمحمد و حاجیلاری، علی (1996)، گزارش شرکت در ...
  • عسگریان، محسن (1394)، گزارش شرکت در چهل و هفتمین نشست ...
  • غریب آبادی، کاظم (1381)، آشنایی با معاهدات خلع سلاح و ...
  • غریب آبادی، کاظم (1382)، بررسی تحلیلی معاهده منع جامع آزمایش‎های ...
  • نمایش کامل مراجع