یک روش جدید تکاملی با ترکیب الگوریتم کلونی مورچه‌ها و الگوریتم بهینه‌ساز دسته‌ی ذرات با استفاده از منطق فازی برای تصمیم گیری

سال انتشار: 1388
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,530

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ICIORS02_089

تاریخ نمایه سازی: 11 اسفند 1387

چکیده مقاله:

در این مقاله‌ ما یک روش جدید با استفاده از ترکیب الگوریتم‌های بهینه‌ساز دسته‌ی ذرات (PSO) و کلونی مورچه‌ها (ACO) و نیز سیستم تصمیم‌گیری‌ فازی، ارائه می‌دهیم. مزیت اصلی این روش آن است که این روش با ادغام مزیت‌های خاص هرکدام از این دو الگوریتم، در مسایلی که یکی از دو روش قادر به یافتن جواب بهینه نبوده یا با صرف هزینه و زمان قابل قبول نمی‌توانند جواب را پیدا کنند، با استفاده از نتایج دیگر الگوریتم جواب مطلوب را به دست‌ می‌آورد. همچنین سیستم فازی به کار رفته، با کنترل اجرای دو الگوریتم در طول اجرا و تغییر مقادیر پارامترهای دو الگوریتم، جواب بهینه را بر اساس مدلی از تصمیم‌گیری فازی می‌یابد. الگوریتم جدید ACO+PSO با نتایج حاصل از تک‌تک الگوریتم‌های بهینه‌ساز دسته‌ی ذرات و کلونی مورچه‌ها به صورت جداگانه با استفاده از چند تابع آزمایشی مقایسه شده است.

کلیدواژه ها:

نویسندگان

رحمت الله بهشتی

دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت

ناصر مزینی

دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت

عادل ترکمان رحمانی

دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت