مطالعه نظری و آزمایشگاهی ساختمان سه بعدی با استفاده از مقاطع سردنورد شده فولادی با عمل مرکب برای ساختمانهای کوتاه مرتبه و میان مرتبه

سال انتشار: 1381
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,394

فایل این مقاله در 6 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

057_8446436405

تاریخ نمایه سازی: 20 مهر 1384

چکیده مقاله:

در سالهای اخیر استفاده از قابهای فولادی سرد نورد شده در ساختمانهای مسکونی در کشورهای توسعه یافته به سرعت در حال افزایش است . در آمریکا 75,000 ساختمان مسکونی با استفاده از اجزای سرد نورد شده در سال 1996 ساخته شده است .این اجزا عبارتند از دیوارهای متشکل از مقاطع قائم باربر؛ تیرهای سقف ؛ خرپاها ؛ ورقهای کنگره ای و… می باشد .با توجه به قابلیتهای ممتاز اجزا سرد نورد شده ؛ اگر با استفاده از تدابیری مشکلات و محدودیتهای سازه های با اجزای سرد نورد شده در راه دستیابی به یک سیستم قابی مرتفع شود؛ می توان از سیستمهای اسکلت قابی سرد نورد شده به صورت وسیعی استفاده نمائیم .در این پژوهش سعی می شود تا با استفاده از آئین نامه های معتبر و با تکیه بر نتایج آزمایشگاهی سیستم سازه ای مقاوم در برابر زلزله طراحی شود که در آن اجزای باربر متشکل از مقاطع فولادی جدار نازک سرد نورد شده می باشد که بوسیله اتصالات پیچ و مهره ای به یکدیگر متصل می گردند . در این سیستم علاوه بر حذف جوش کارگاهی به عنوان ضعف عمده ساختمانهای فلزی رایج ؛ امکان اجرای ساختمانهای کوتاه مرتبه و میان مرتبه به صورت طبقه به طبقه بدون نیاز بکارگیری ماشین آلات سنگین و صرف هزینه های اضافی فراهم آورده می شود . در سیستم قابی ارائه شده ؛ ستونها متشکل از 4 پروفیل نبشی با لبه های برگشته خورده به داخل می باشند که تشکیل یک مقطع بسته می دهند و داخل آن با بتن پر می شود . تیرهای بکار برده شده به صورت مقاطع کلاهی معکوس می باشد که داخل آنها همزمان با بتن سقف پر می شود؛ تا سبب یکپارچگی بین تیرها وسقف گردد.سیستم سقف متشکل از ورق های موجدار با جزئیات ویژه می باشد که عمل مرکب بین تیرها و بتن سقف بدون هیچگونه وسیله اتصال پیچی و جوشی صورت می گیرد.در اتصال تیر به ستون از یک ورق میان گذر پیوسته که تیرها و بادبندیهای طرفین ستون را همراه با وصله اتصال ستون به هم وصل می کند استفاده می شود .

نویسندگان

سیدرسول میرقادری

عضو هیئت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران و کارشناس عالی بنیاد مسکن

علیرضا باقری

کارشناسی ارشد دانشکده فنی دانشگاه تهران پژوهشگر بنیاد مسکن

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • cold formed steel design manual, 1996 edition ...
  • w.w.yu *cold formed steel design", 1999 ...
  • walker *cold formed steel _ nstructi on _ ...
  • نمایش کامل مراجع