ضرورت بکارگیری اصول مهندسی ارزش در کاهش هزینه ها و تاخیرات زمانی پروژهای عمرانی (مطالعه موردی: شهرک صنعتی شماره 4 خرم آباد)

سال انتشار: 1395
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 577

فایل این مقاله در 13 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

BSEU01_010

تاریخ نمایه سازی: 6 اردیبهشت 1396

چکیده مقاله:

امروزه پروژه های در دست اجرا به دلیل پیچیدگی های موجود، با اتلاف حجم انبوهی از منابع همراه است و فعالیتهای پروژه ها با تخصص های متنوع و از همه مهم تر با طراحی های نامناسب، در مسیر دستیابی به اهداف خود دچارفراز و نشیب های بسیاری شده و در چارچوب زمان، هزینه و حتی کیفیت تعیین شده به نتیجه نمی رسند. در این میانمهندسی ارزش یکی از راهکارهایی است که با روشی سیستماتیک و با تکیه بر خلاقیت و کار تیمی، ضمن بررسیموشکافانه پروژه، فرصت هایی را برای اصلاح و بهبود پروژه در ابعاد زمان، هزینه و کیفیت فراهم می آورد. اهداف کلیاین تحقیق را می توان به صورت ذیل بیان نمود. ایجاد راه کار هایی که که با اصلاح و از میان برداشتن هر چیزی ازتحمیل هزینه های غیر ضروری پروژه جلو گیری شود، کاهش هزینه های اضافی پروژه، کاهش زمان انجام و اتمام پروژه،و همچنین بهینه کردن منابع، صرفه جویی در زمان و نقدینگی و انرژی و اضافه کردن عناصری که کارکردهای مورد نیازپنهان مانده را تامین کند. و در نهایت به میزان تاثیرگذاری استفاده از این روش و همچنین معرفی فاکتور هایی از پروژهکه قابلیت اصلاح و بهبود را دارا هستند، پرداخته شود. در این تحقیق سعی بر آن شده است تا با معرفی پروژه شهرکصنعتی زاگرس خرم آباد، که در آن مهندسی ارزش اعمال شده است، از یک سو به میزان تاثیرگذاری استفاده از اینروش و از سوی دیگر معرفی فاکتورهایی از پروژه که قابلیت بهبود را دارند پرداخته شود.

کلیدواژه ها:

مهندسی ارزشی ، راهکارهای اصلاح و بهبود پروژه ، خلاقیت

نویسندگان

حمید جعفری نیا

کارشناس ارشد مهندسی و مدیریت ساخت، مدرس دانشگاه آزاد

علی اکبر توکلی

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت دانشگاه یزد

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :