مقایسه میزان نشت آب زیرزمینی پیش بینی شده به تونل با استفاده مدل سازی عددی و معادلات تحلیلی (قطعه شرقی- غربی تونلمدل سازی عددی و معادلات تحلیلی (قطعه شرقی- غربی تونل خط 7 متروی تهران)

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 972

فایل این مقاله در 6 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SGSI19_148

تاریخ نمایه سازی: 12 تیر 1395

چکیده مقاله:

پیش بینی نفوذ آب زیرزمینی به داخل تونل یک موضوع مهم در مهندسی تونل است. مهندسین برای طراحی سیستم زهکشی تونل نیازمند تخمین نفوذ آب زیرزمینی به داخل تونل هستند Christoph butscher 2012 . نفوذ آب به داخل تونل در هنگام ساخت، باعث کاهش سرعت عملیات حفاری و در زمان بهره برداری سبب ناپایداری دیواره ها و سقف تونل می شود. تونل هایی که بالاتر از سطح ایستابی قرار دارند، تنها ممکن است با نشت موقت و فصلی ناشی از بارش و آب های سطحی روبرو شوند اما در شرایطی که تونل در زیر سطح ایستابی و در منطقه اشباع قرار می گیرد، بسته به نفوذپذیری سازندهای اطراف نشت دائمی به صورت کم یا زیاد می تواند اتفاق بیفتد. بنابراین لازم است محل و مقدار آب ورودی به تونل پیش بینی و تمهیدات لازم جهت ممانعت از ورود آب به کار گرفته شود. پیش بینی و محاسبه دقیق مقدار نشت آب به تونل به دلیل عدم امکان شناخت کلیه عوامل تأثیرگذار بر جریان آب چندان آسان نیست ولی با کمک روش هایی می توان مقدار آب ورودی به تونل را تا حدودی تخمین زد. خط 7 مترو تهران، بمنظور تسهیل عبور و مرور ساکنین شهر تهران در حال احداث میباشد. بخش قابل توجهی از مسیر خط 7 مترو تهران در منطقه اشباع از آب های زیرزمینی قرار دارد. لذا بررسی وضعیت هیدروژئولوژیکی محدوده موردمطالعه، پیش بینی مقدار آب ورودی به تونل و تعیین نقاط دارای پتانسیل ورود آب به تونل امری ضروری است. بر این اساس در این تحقیق تلاش شده است تا با استفاده از نتایج مدل ریاضی عددی و تحلیلی و مقایسه آنها میزان نشت به آن مشخص گردد.

نویسندگان

جواد اشجاری

دانشکده زمین شناسی، دانشگاه تهران

هادی استاد

دانشکده زمین شناسی، دانشگاه خوارزمی

محسن رضایی

دانشکده زمین شناسی، دانشگاه خوارزمی

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • مندسین مشاور زمین فن‌آوران (1386)، طرح خط 7 مترو تهران، ...
  • El-Tani, M.(20 03), :Circular tunnel in a semi-infinite aquifer", Tunneling ...
  • Freeze, R.A., and Cherry, J.A. (1 979) Groundwater. Englewood, New ...
  • Lei, S. (1999) An Analytical Solution for Steady Flow into ...
  • نمایش کامل مراجع