بررسی علل شکست عملیات اسیدکاری در بعضی از چاههای نفتی کربناته میدان اهواز و ارائه راهکارهای مناسب مطالبق با نتایج آزمایشگاهی

سال انتشار: 1381
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,656

فایل این مقاله در 5 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SMEC03_035

تاریخ نمایه سازی: 25 دی 1386

چکیده مقاله:

اسیدکاری ماتریسی یکی از روشهای مؤثر در افزایش ضریب بهره دهی مخازن دفتی می باشد. این روش در مخازن نفتی ایران برای رفع آسیبهای سازنده و افزایش نفوذپذیری اجرا می شود. با توجه به عدم موفقیت بعضی از اسیدکاریهای انجام گرفته در مخزن کربناته سازند بنگستان میدان اهواز، بررسی جامعی روی یک چاه کاندید اسیدکاری انجام گرفت و با دستگاهی که شرایط واقعی مخزن (دما و فشار) را مشابه سازی می کرد، قابلیت اسیدکاری در غلظتهای مختلف از لحاظ تغییرات نفوذپذیری و تخلخل مورد بررسی قرار گرفت تا با توجه به نتایج آزمایشات و مطالعه تاریخچه چاه، یک روش مناسب اسیدکاری ارائه گردد. نتایج حاکی از آن بود که اسید HCL با غلظت 15% بهترین حالت برای اسیدزنی این چاه می باشد که نشان می دهد بالا بودن غلظت اسید، هماهنگ با افزایش عملکرد آن نبوده و غلظت بهینه را باید با در نظر گرفتن شرایط چاه و مخزن مورد نظر مشخص نمود. همچنین با توجه به وجود کانی سیلیس در این مخزن، استفاده از اسید فلوئوریدریک مناسب به نظر می رسد و وجود آسفالتین و پارافین در نفت این مخزن، استفاده از افزایه های مناسب با شرایط مخزن را نیز مجاب می نماید.

نویسندگان

مهدی توسلی

دانشجوی کارشناسی ارشد استخراج معدن دانشگاه شهید باهنر کرمان

محمد رنجبر

استادیار دانشگاه شهید باهنر کرمان- دانشکده معدن

عبدالمجید موحدی نیا

پژوهنده پژوهشگاه صنعت نفت و استادیار دانشگاه امیرکبیر

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • John W.Eily. Simulaution Engineering Handbook. Penwell Publishing Company , Gklahoma ...
  • M.C.Cord. Ahwaz Field Reservoir Study, Oil service Company of lRAN ...
  • Gricves, Pcreliminary Report Fvaluation and Development Bangestan Reservoir Ahvaz Field, ...
  • H. A.Nasr-El-Di _ _ _ _ K.Mohammed, Stimulaticn of Waer- ...
  • Alan Saxon and M.R.Abdc] Rahman, An Effective Matrix Diversion Technique ...
  • نمایش کامل مراجع