وضعیت مریض در مرض متصل به موت در حقوق ایران، ترکیه و مصر

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 814

فایل این مقاله در 15 صفحه با فرمت PDF و WORD قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ARTHUMAN01_318

تاریخ نمایه سازی: 30 بهمن 1394

چکیده مقاله:

وضعیت مریض در مرض متصل به موت در حقوق ایران، ترکیه موضوعی است که در این مقاله به روش تطبیقی و توصیفی و تحلیلی نگارنده آن را مورد بررسی قرار داده است. از آنجا که بررسی موضوع به صورت تطبیقی نمودار بیان تفاوت هایی بین این نظام ها با آنچه در حقوق ایران می گذرد می باشد می توان با بررسی تطبیقی به نقاط ضعف و قوت موضوع دست یافت. این تفاوت ها بیانگر آن است که پویایی در فقه امامیه در قیاس با آنچه در نزد فقهای عامه در جریان است متفاوت بوده است. برخی معتقد به این نظر می باشند که اعمال مریض در مرض متصل به موت به هیچ وجه صحیح نیست و مدت یک سال را در نظر گرفته اند. با توجه به این مهم بررسی تطبیقی پیرامون موضوع صورت گرفت و این نتیجه به دست آمد که در این وضعیت بهتر است به دلیل حفظ حقوق ورثه تا ثلث نافذ باشد. این وضعیت هم به مصلحت نزدیک تر می باشد و هم از حیث رعایت عدالت و انصاف منطقی تر به نظر می رسد.

کلیدواژه ها:

مریض ، مریض متصل به موت ، تصرفات ولی ، حقوق مالی ،

نویسندگان

محمود اکبری

دانش آموخته کارشناسی ارشد حقوق خصوصی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان

میترا اسماعیلی

دانش آموخته کارشناسی ارشد فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان واحد خوراسگان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • http ://www. tebyan .net/newindex aspx?PageS ize= 1 &NAIGAT EM ODE=C ...
  • http ://www. tebyan .net/newindex aspx?PageS ize= 1 &NAIGAT EMODE=C _ ...
  • _ , encyc lop aediai slamica.com 4. www .wikifeghh.ir ...
  • نمایش کامل مراجع