بررسی موردی پشتوانه علوم انسانی در آینه کاری رواق دار الاخلاص حرم رضوی

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 853

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ARTHUMAN01_114

تاریخ نمایه سازی: 30 بهمن 1394

چکیده مقاله:

از آنجا که کشورهای اسلامی، با قید اسلامیت، مدعی یک نهاد اجتماعی بر اساس دین اسلام می باشند، اهمیت و توجه به معماری اسلامی بدیهی می نماید. در واقع، از نمادهای اسلامی بودن یک جامعه، ظهور نمادهای اسلام در ظاهر شهرها و مکان ها است. یکی از روش های اسلامی سازی ظاهر جامعه، استفاده از دین اسلام در معماری شهری است. از جمله راه کارهای پیوند دادن بین دین ظاهر جامعه اسلامی با مفاهیم عمیق دینی اسلام، استفاده از پشتوانه علمی مبتنی بر معارف بی بدیل اسلامی در معماری است. تحلیل تفسیری کتیبه ها، تابلوها و آینه کاری های حرم امام رضا (ع) می تواند نمونه ای بارز در استفاده از تلفیق هنر و علم تفسیر در زیباسازی هدفمند معماری باشد.

نویسندگان

کامران اویسی

دانشجوی دکتری، دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، قم

سید مرتضی موسوی نژاد

معاون پرورشی ناحیه 4 آموزش و پرورش، قم

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • بیضاوی، عبد الله بن عمر (1988 م)، نوار التنزیل و ...
  • طباطبایی، محمد حسین (1374 ش)؛ ترجمه تفسیر المیزان، محمد باقر ...
  • نمایش کامل مراجع