همگرایی مایل در طول سیستم راندگی خوی(منطقه بدلان،جنوب غرب خوی)

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 532

فایل این مقاله در 6 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

GOHARCONF01_012

تاریخ نمایه سازی: 20 دی 1394

چکیده مقاله:

ناحیه مورد مطالعه در 45 کیلومتری جنوب غربی خوی، شمال غرب ایران قرار دارد. در این منطقه دو رخنمون یکی درروستای حصار و دیگری در روستای کوچوک به جهت دارا بودن تعداد مناسب ساختارها و ریزساختارهای موردنظر انتخاب گردیده اند.سرشت سنگ شناسی این ناحیه را میتوان ترکیب درهمی از میکاشیست، شیست سبز، آهک کریستالیزه، دیوریت - گابرو میلونیتی، آهک میلونیتی، شیل های دگرریخت شده، گابرو-گرانیت میلونیتی دانست. زونهای برشی و ساختارهای مرتبط با گسل خوردگی در منطقه بدلان در جنوب غربی خوی خوب توسعه یافتهاند.وجود نشانگرهای نوع برش شکل پذیر با سوی راست گرد نظیر باندهای برشی S وC، نوارهای برشی نوع C و C، چین های گسلی، ساختارهای قفسه کتابی، انواع ساختارهای ماهیگون، پورفیروکلاستهای پوششی که زون برشی بدلان در طی دگرریختی در همگرایی مایل راست گرد به وجود آمده است. از این که ساختارها و ریزساختارهای نشانگر برش معکوس و امتدادلغز راست بر در این زون با همدیگر مشاهده می شوند بیانگر وقوع تفکیک در این زون است. این موضوع مشخص می کند که نیروهای تکتونیکی مایل نسبت به زون دگرریختی منطقه بدلان در اثر همگرایی مایل راست گرد بین صفحه عربی و بلوک آذربایجان- البرز غربی در شمال غرب ایران رویداده است.

کلیدواژه ها:

خوی ، بدلان ، زون های برشی ، امتدادلغز – فشارشی مایل راستگرد

نویسندگان

حسن حاجی حسینلو

دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی،گروه زمینشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی خوی، ایران

مومنه شری زاده

دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی،گروه زمینشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی خوی، ایران.دانشجوی کارشناسی ارشد زمین شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خو

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • حاجی‌حسینلو، ح، رسول‌زاده، س.ع.، پتروفابریک، انتشارات مهرامیرالمومنین قم، 297ص. ...
  • Jones, R.R., Tanner, P.W.G., 2004. Strain partitioning in transpression _ ...
  • Sanderson, D., Marchini, R. D., 1984. Transpression. Journal of structural ...
  • Ten Grotenhuis, S.M., Trouw, R.A.J., Passchier, C.W., 2003. Evolution of ...
  • نمایش کامل مراجع