مطالعه ساختار کلیه دفعی به روش هیستومورفولوژی و هیستوشیمی در ماهی کفال پوزه باریک (Liza saliens)

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 757

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

KMSU01_116

تاریخ نمایه سازی: 1 آذر 1394

چکیده مقاله:

هدف از مطالعه حاضر مطالعه دقیق کلیه به روش میکروسکوپی با استفاده از رنگ آمیزی معمولی و اختصاصی بوده است. زیرااین اندام نقش بسیار مهم در سازگاری موجود و تنظیم اسمزی آن در شرایط مختلف دارد. روش تحقیق: دراین تحقیق نمونه های مورد نیاز از تعداد ده قطعه کلیه از گونه مورد مطالعه با خصوصیات زیست سنجی مشابه از هر دو جنس از دریای خزر به وسیله تور صیادان محلی تهیه گردیذ. پس از تشریح و خارج کردن این بافت مراحل روتین بافت شناسی شامل آبگیری، شفاف کردن، اغشتگی با پارافین، قالب گیری، برش بافت، چسبانیدن برش ها بر روی لام، رنگ امیزی، چسبانیدن لامل روی آن ها انجام گرفت. نتایج : نتایج حاکی از ان بود که کلیه در امتداد ستون فقرات از قدام به طرف خلف بدن کشیده شده و دارای شکلی متقارن که از دو قسمت مجزا برخوردار بوده است. نتایج مطالعات و مشاهدات میکروسکوپیک، این گونه نشان داد که کلیه ماهی مورد مطالعه از طرف خارج توسط کپسولی از بافت همبند پوشیده شده است. بخش دفعی کلیه، شامل نفرون ها و مجاری جمع کننده ادرار بوده است. نفرون در کلیه ماهی این شامل اجزای جسمک مالپیگی، که به شکل ساختار های کروی در بخش های سر، بدنه و دم کلیه پراکنده بوده و از گلومرول و کپسول بومن تشکیل شده بود. هر جسمک کلیوی، یک قطب عروقی و یک قطب ادراری داشته که این دوقطب مقابل یکدیگر واقع شده بودند.

نویسندگان

زهرا بصیر

گروه علوم پایه، بخش بافت شناسی دانشکده دامپزشکی، دانشگاه شهید چمران اهواز

رحیم عبدی

گروه بیولوژی دریا، بخش بافت شناسی دانشکده علوم دریایی، دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Evans DH.: The roles of gill permeability and transport mechanisms ...
  • Ogawa M., 1961: Comparative study on the external shape of ...
  • Lin C.H., Tsai R.S., Lee T.H., 2004: Expression and distribution ...
  • Flik G., Varsamos S., Gu e rr eiro PM G.Fenwich ...
  • نمایش کامل مراجع