تدوین استراتژی های بهینه مدیریت انرژی در بخش خانگی و تجاری کلان شهرها با استفاده از روش SWOT و ماتریس QSPM (مطالعه موردی: کلان شهر تهران)

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,098

فایل این مقاله در 17 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ENERGYBON02_025

تاریخ نمایه سازی: 1 آذر 1394

چکیده مقاله:

پس از بررسی وضعیت مصرف انرژی در کشور و کلان شهر تهران و نتایج حاصل از آن، 96 پرسشنامه تهیه و با جمع آوری نظر نخبگان و مختصصان عوامل تعیین کننده نقاط قوت، نقط ضعف، فرصت ها و تهدید های مصرف انرژی در بخش خانگی و تجاری تعیین گردیدند. لذا کلیه عواملی استراتژیک را مورد ارزیابی قرار داده و نیز اولویت بندی شده است. جهت ارزیابی عوامل استراتژیک بیرونی و درونی از ماتریس های IFE و EFE استفاده شده و در نهایت به ماتریس QSPM پرداخته شده است. جمع کل ماتریس IEF مقدار 2.85 و جمع نهایی ماتریس EFE مقدار 2.88 را نشان داد. ارزیابی های ماتریس های نامبرده حاکی از آن است که کلان شهرها از نظر عوامل داخلی روی هم رفته دچار ضعف می باشد و یان امر بیانگر آن است که نقاط ضعف بیشتر از نقاط قوت است. همچنین از نظر عوامل خارجی کلانشهرهای کشور دچار ضعف مدیریتی می باشد و فرضت ها از تهدیدها کمتر است. پس از تهیه ماتریس QSPM و تعیین نمره کل جذابیت های محاسبه شده بالاترین نمره با 6..66 به استراتژی (WT9) اختصاص یافت. استراتژی و الگوی مصرف انرژی در کلان شهرها در بخش خانگی و تجاری و تجاری کشور بوده و بقیه استراتژی ها به ترتیب نمره های جذابیت اولویت بندی و فهرست گردیدند. در نهایت پس از انجام کلیه اقدامات و مطالعات فوق الذکر راهکارها و پیشنهادهای مدیریتی و اجرائی تهیه گردیده است.

نویسندگان

سمیرا خدیوی

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن، گروه محیط زیست

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :