بررسی سامانه فشارگذاری گاز گرم (مولدگازی) در مخازن سیال موتور سوخت مایع

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 511

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

AIHE09_296

تاریخ نمایه سازی: 22 مهر 1394

چکیده مقاله:

به منظور تحت فشار قرار دادن سوخت و اکسیدکننده موجود در مخازن ماهواره برها و موشک های سوخت مایع، جهت انتقالآن ها با دبی و فشار لازم به محفظه احتراق و تامین شرایط کاری بهینه پمپ ها (جلوگیری از پدیده کاویتاسیون) و از سامانه یفشارگذاری (دمش) در موتورهای سوخت مایع استفاده می شود. سامانه های فشارگذاری مخازن انواع مختلفی دارند که بر مبنایدمای گاز دمنده ی مخازن، به سامانه های گاز گرم و سرد تقسیم می شوند. در سامانه ی فشارگذاری گاز گرم، فشارگذاری به وسیله یمحصولات احتراق که دمای آن ها بیشتر از دمای پیشران مایع است، صورت می گیرد. در پرکاربردترین این سامانه های فشارگذاریگاز گرم، از محصولات احتراق خروجی از مولدگاز استفاده می شود. این سامانه به سامانه ی فشارگذاری مولدگازی مرسوم می باشد. دراین سامانه معمولاً گاز خروجی از مولدگاز برحسب استفاده در مخازن سوخت و یا اکسیدکننده باید غنی از سوخت و یا غنی ازاکسیدکننده شوند. این مهم در مسیر عبوری به کمک یک مخلوط کننده با طراحی مناسب انجام می گردد. همچنین باید توجهداشت که دمای گاز ورودی به سر مخزن از یک مقدار مجاز بیشتر نباشد که معمولاً در مسیر عبور گاز از یک مبدل حرارتی بایداستفاده کرد.

نویسندگان

صادق علیائی

دانشجوی کارشناسی ارشد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی، گروه مکانیک ،آمل، ایران

کورس نکوفر

استادیار، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس، دانشکده فنی مهندسی ، چالوس، ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :