بررسی اتلاف حرارت از کوره های دوار سیمان

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 800

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

AIHE09_279

تاریخ نمایه سازی: 22 مهر 1394

چکیده مقاله:

صنعت سیمان یکی از مهمترین صنایع انرژی بر در جهان است به طوری که یک کارخانه سیمان برای تولید یک تن سیمان چهارگیگاژول انرژی مصرف می کند. تولید سیمان یک فرایند به شدت انرژی بر می باشد و مرحله تولید کلینکر در سیستم کوره دواربیشترین مقدار مصرف انرژی حرارتی را به خود اختصاص می دهد از این رو از کوره دوار به عنوان مهمترین بخش فرایند و قلب آنیاد می شود .عملکرد بهینه کوره امکان جلوگیری از اتلاف بخشی از انرژی حرارتی که به طور عادی در فرایند پخت کلینکر تلف می گردد رافراهم می سازد. برای این منظور با مدل سازی ریاضی به بررسی مکانیسم های انتقال حرارت درکوره دوار می پردازیم. با مدل سازیجامع کوره دوار می توان به نقاط ضعف، مشکلات و اتلاف ها در آن پرداخته و برای بهینه سازی مصرف انرژی در آن اقدام کرد. درتحقیق انجام شده اتلاف حرارت از کوره دوار سیمان بررسی شده و به منظور جلوگیری از اتلاف حرارت و بهینه سازی مصرف انرژیبه استفاده از مواد مناسب در عایق بندی کوره دوار و چیدمان متناسب آجرهای نسوز در قسمت های مختلف کوره تاکید شده است.

کلیدواژه ها:

سیمان ، کوره دوار ، اتلاف حرارت ، انرژی ، بهینه سازی مصرف انرژی

نویسندگان

امیر عین آبادی

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی سیستم های انرژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد

حمیدرضا گشایشی

دانشیار و عضو هیئت علمی گروه مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :