هیدروشیمی شورابه های پلایای میقان اراک و ارتباط ترکیب شیمیایی شورابه ها و کانی های تبخیری با نوع سازندها و جریان های آب ورودی به پلایا

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 805

فایل این مقاله در 14 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

PNUGEO08_043

تاریخ نمایه سازی: 11 اردیبهشت 1394

چکیده مقاله:

در این مقاله هیدروشیمی شورابه ها در کمپلکس پلایا قشر نمکی - دریاچه موقتی مقان (اراک) به عنوان منشا املاح و کانیهای تبخیری موجود در منطقه مورد مطالعه قرار گرفت و به بررسی ارتباط ترکیب شیمیایی انها با سازندهای زمن شناسی و جریان آبهای ورودی به پلایا پرداخته شده است نتایج مطالعات نشان داد که حالت تکاملی شورابه و تشکیل و ته نشست کانیهای تبخیری در پلایای میقان مانند بیشتر محیط های پلایایی به صورت ساختمان زونه می باشد که با توجه به تیپ شورابه ها (Na-Cl-So4) از کانیهای با قابلیت انحلال کمتر همچون کلسیت که در مراحل اولیه و در حاشیه زوناسیون کانیهای پلایا از شورابه های رقیق تر ورودی تشکل شده شروع و به محلول ترین کانیها همچون هالیت و تناردیت که در تماس با شورترین شورابه ها هستند در مرکز ژئوشیمیایی پلایا یعنی جزایر ختم می شود منشا اصلی شورابه ها تغلیظ آبهای رقیق جوی اعم از سطحی و زیرزمینی در اثر عواملی از جمله هوازدگی شیمیایی سازندهای منطقه تبخیر شدید و تغیظ تبخیری سیکل انحلال و ته نشینی کانی های شور پوسته های شوره زده و ... می باشد.

نویسندگان

فاطمه زمانی فراهانی

کارشناس ارشد دفتر مطالعات شرکت سهامی آب منطقه ای مرکزی

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • - زمانی، فاطمه . 1388. رسوب شناسی حوضه تبخیری دریاچه ...
  • _ Eugster, H .p., and Hardie, L .A., 1988, Saline ...
  • نمایش کامل مراجع