مکانیابی محل ها ی عبور پلنگ ایرانی از رودخانه ارس به کشورهای آذربایجان، ارمنستان و جمهوری خود مختار نخجوان، با استفاده از GIS

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 765

فایل این مقاله در 6 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

EICONF01_170

تاریخ نمایه سازی: 11 اردیبهشت 1394

چکیده مقاله:

پلنگ یکی از گونه های نادر در مناطق حوزه قفقاز بشمار می آید که با کاهش شدید جمعیت در سالهای اخیر مواجه بوده است. این درحالیست که استان آذربایجان شرقی با دارا بودن بیش از 245 کیلومتر مرز مشترک با جمهوری خودمختار نخجوان، جمهوری های آذربایجان و ارمنستان و دارا بودن زیستگاه های مناسب کوهستانی و صعب العبور بلاخص در مناطق مرزی دارای اهمیت ویژه ای در حفظ و بقای پلنگ ایرانی در منطقه و کشورهای همجوار است. استان آذربایجان شرقی به عنوان منطقه ای که ارتباط جمعیت پلنگ در ایران با جمعیت احتمالی باقیمانده در کشورهای ارمنستان و آذربایجان و همچنین زیستگاه های پتانسیل گونه در استان های اردبیل، آذربایجان غربی و زنجان را برقرار می سازد دارای اهمیت ویزه در منطقه می باشد. لذا با توجه به این تئوری، طی این مطالعه به مکانیابی محل های عبور پلنگ ایرانی به کشورهای آذربایجانف ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان از طریق رودخانه ارس، با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) پرداخته شد. بدین ترتیب که با توجه به معیارهایی از قبیل توپوگرافی، فاصله از مناطق شهری و روستایی و مناطقی که به دور از دسترسی عموم مردم هستند، یعنی مناطقی که در آنها اقدامات حفاظتی اعمال می شود، مکانهایی که می توانند محل مناسب برای عبور پلنگ ایرانی از رودخانه ارس باشند مشخص گردید. بررسی نتایج مکانهایی که می توانند محل مناسب برای عبور پلنگ ایرانی از رودخانه ارس باشند مشخص گردید. بررسی نتایج مکانیابی انجام شده با نقاطی که پلنگ به هنگام عبور از رودخانه ارس توسط محیط بانان سازمان حفاظت از محیط زیست ثبت شده بود، حاکی از آن است که یافته های این تحقیق از صحت قابل توجهی برخوردار می باشد.

نویسندگان

ابراهیم فریدی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، تبریز، ایران

محمدرضا مسعودی

سرپرست دفتر حیات وحش و آبزیان اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی

داریوش ناصری

دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اردبیل، باضگاه پژوهطگران جوان و نخبگان، اردبیل، ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • صانعی، آرزو. بررسی مسیرهای مهاجرتی و کوریدورهای حرکتی پلنگ در ...
  • محمدرضا نصیری، سید امیررضا پریزاده، مرتضی مهدوی و حمید آریان ...
  • Blanford WT (1873). Note on the gazelles of lndia and ...
  • Khorozyan I, Malkhasyan A, Asmaryan S (2005). The Persian leopard ...
  • Kumar, S. and Stohlgren, Th.J. 2009. Maxent modeling for predicting ...
  • Nichols, J.D., Bailey, L.L., O'Connell, Jr.A.F., Talancy, N.W., Campbell, E.H., ...
  • نمایش کامل مراجع