بررسی مقررات و قوانین ایران در مورد حقوق دریاها ازمنظر حقوق بین الملل

سال انتشار: 1391
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 6,998

فایل این مقاله در 13 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

NCILMD01_002

تاریخ نمایه سازی: 23 دی 1393

چکیده مقاله:

حقوق بین الملل دریاها یکی از حوزه های وسیع بین الملل است که نه تنها به لحاظ ارتباط و داد و ستد بلکه به لحاظ منابع طبیعی و جاندار دریایی واجد اهمیت بسیار می باشد و دستخوش تحولات مهمی در دو دهه اخیر قرار گرفته است وکاملاً وابسته به پیشرفت علوم و تکنولوژی بوده و توسعه آن منوط به پیشرفت علم می باشد. زیرا نه تنها بهره برداری از آن بلکه نفوذ به جایی که این حقوق باید در آنجا اعمال گردد به جز با توسل به دستگاه های فوق العاده مدرن امکان پذیر نمیباشد. در مورد ماهیگیری بعضی از کشورها به دلیل وضعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی و بعضی نیز به دلیل اهمیتاقتصادی گوشت ماهی به این وضعیت علاقه مند شده اند. به همین دلیل امروزه ماهیگیری تبدیل به یک صنعت بسیار بزرگ و مهم شده است که از یک طرف دستگاه ها و ابزار آلات و کشتی های ماهیگیری مجهز به کامپیوتر و سایر ادوات و ازطرف دیگر درآمد اقتصادی آن قابل مقایسه با آنچه که سابقاً تصور شده است، نیست. افزایش روزافزون جمعیت جهان تقاضا برای مصرف آبزیان را افزایش می دهد و محدودیت منابع، کاهش کیفی محیط زیست آبزیان، صید بی رویه و آلودگی هایزیست محیطی باعث کاهش راندمان تولید منابع آبزی می شود. این دو موضوع ایجاب می نماید که حفاظت، مدیریت وبهره برداری مسئولانه و پایدار از منابع آبزیان تقویت شده و مواردی از جمله کاهش صید ضمنی و تقویت صید انتخابی، جلوگیری از تخریب محیط زیست آبزیان و کاهش صید بی رویه از سوی جامعه جهانی مورد توجه بیشتری قرار گیرد. چراکه آبزیان به عنوان منبع درآمد، اشتغال و تأمین غذا برای بخش اعظم جمعیت جهانی تلقی می شود و پایداری بهره برداری از آبزیان یک ضرورت اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. افزایش بهره برداری از منابع آبزی در سطح جهانی به دلیل افزایشسرمایه گذاری دول در حال توسعه ی ساحلی و افزایش میزان تلاش صیادی دول دارای ناوگان های دوربرد ماهیگیری ازسویی و اعلام آمار توسط سازمان فائو مبنی برکاهش صید جهانی در دهه اخیر از سوی دیگر، زنگ خطر را به صدا درآورد و موجب بروز نگرانی شد و حقوقدانان و متخصصان ماهیگیری جامعه جهانی به ویژه سازمان های بین المللی را به چاره جویی برانگیخت. همان گونه که اشاره شد فائو یکی از فعال ترین سازمان هایی است که در زمینه کشاورزی فعالیت نموده و شیلات و ماهیگیری نیز یکی از زمینه های اصلی فعالیت سازمان فائو می باشد.

کلیدواژه ها:

حقوق بین الملل دریاها حقوق ماهیگیری کنوانسیون 8591 و 8511 و 8559 مناطق مختلف دریایی منطقه انحصاری اقتصادی منطقه انحصاری ماهیگیری اکولیبلینگ قانون مناطق دریایی

نویسندگان

اسماعیل خلیلی

کارشناس ارشد حقوق بین الملل

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
 • پور نوری، منصور-حبیبی، محمد _ حقوق بین المللی دریاها (کنوانسیون ...
 • پور نوری، منصور- حقوق دریاها سازمان ملل متحد 1986 - ...
 • عباسی، سید باقر - حقوق بین المللی عمومی- نشر میزان ...
 • ثریایی آذر، حسین-حقوق بین‌المللی عمومی- نشر قوس نوبت چاپ اول ...
 • مقتدر، هوشنگ- حقوق بین الملل عمومی - انتشارات وزارت امور ...
 • سالاری، مهدی- مجموعه قوانین و مشورت شیلات و آبزیان _ ...
 • رولف، رابین - ترجمه آقایی، بهمن - حقوق بین المللی ...
 • آقایی بهمن- مجموعه مقالات حقوق بین الملل دریاها و مسائل ...
 • جمشید، ممتاز - حقوق دریاها - انتشارات دانشگاه تهران ...
 • قباد زاده، ناصر- رژیم حقوقی دریای خزر مواضع کشورهای ساحلی ...
 • کنوانسیون های سازمان ملل متحد سال های 1982 -1958 ...
 • قانون صید و شکار ایران مصوب 1346 و اصلاحیه 1375 ...
 • نمایش کامل مراجع