شبیه سازی سیستم بازیابی گازهای ارسالی به مشعل جهت واحد EO/EG و طراحی سیستم پیش گرمکن هوائی جهت کوره های واحد الفین با هدف بهینه سازی مصرف انرژی در شرکت پتروشیمی مارون

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 693

فایل این مقاله در 14 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ENERGYCONF04_033

تاریخ نمایه سازی: 18 دی 1393

چکیده مقاله:

نیاز به ارتقاء بهره وری انرژی در صنایع بخصوص نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین دیگر صنایع مصرف کننده عمده انرژی و با عنایت به اینکه حدود 60 درصد از انتشار کربن و دیگر گازهای گلخانه ای از تولید انرژی حادث میشود، همچنین با توجه به تهدیدها و پیامدهای گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی ، توسعه مدیریت و بکارگیری استراتژی های کارآمد جهت بهینه سازی و کاهش مصارف حامل های انرژی امری بسیار مهم و قابل توجه می باشد. لذا در راستای گام برداشتن در جهت این مهم در این مقاله دو راهکار جدید و کاربردی جهت کاهش مصرف انرژی در واحدهای EO/EGو الفین پتروشیمی مارون ارائه می گردد. اولین روش پیشنهادی استفاده از سیستم بازیابی گازهای ارسالی به مشعل می باشد، با استفاده از این سیستم جریان ورودی به مشعل به دو فاز گاز سبک و مایع سنگین تجزیه می گردد، گاز سبک که غالب آنرا ترکیباتی همچون متان ،اتیلن، نیتروژن، اکسیژن و تا حدودی اتان تشکیل می دهد بهتر است بعنوان سوخت ( در واحدی غیر از واحد EO/EG) مورد استفاده قرار گیرد و یا در صورت عدم امکان این امر، جهت سوزاندن به فلر هدایت گردد، جریان مایع سنگین نیز فاقد ترکیباتی همچون اکسیژن، نیتروژن بوده (و یا میزان ترکیبات مذکور در آن بسیار ناچیز می باشد) و غنی از ترکیباتی همچون اتان و اتیلن می باشد به عنوان خوراک در واحدهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از طراحی و نصب سیستم بازیابی گازهای ارسالی به مشعل علاوه بر استفاده از جریان مایع سنگین که به عنوان خوراک در واحدهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد به میزان قابل توجهی به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نیز کمک می گردد. دومین روش پیشنهادی جهت کاهش مصرف انرژی در واحد مورد بحث استفاده از مبدل پیش گرمکن هوایی کوره یا همان رکوپراتور حرارتی می باشد. رکوپراتور ها مجموعه ای از مبدل های حرارتی می باشند که جهت انتقال حرارت از گازهای گرم تولید شده در محفظه احتراق به هوای سرد، مورد استفاده در فرآیند احتراق به کار می روند. گرمایی که به کوره باز می گردد باعث افزایش راندمان آن می شود علاوه بر آن دمای شعله نیز به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد. رکوپراتور طراحی شده جهت کوره مورد نظر در واحد الفین پتروشیمی مارون از نوع جابه جایی و پوسته لوله بوده و توانائی افزایش دمای هوای ورودی به کوره را ازoC 35 بهoC 105 را دارا می باشد.

نویسندگان

محمدصادق سپهرراد

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی (ترمودینامیک و سینتیک)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب.

ایرج ناصر

دکتری مهندسی شیمی و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب.

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Jiang, K., Hu, _ Matsuoka, Y. Morita, T... "Energy [7] ...
  • Volume 5, Issue 4, 2009, Pages 321-330. ...
  • Mokhatab, S., Zadakbar, O. , _ [8] E. Azad, M. ...
  • _ _ _ _ _ 3, _ _ Processing , ...
  • Jiang, K., Hu, X., Matsuoka, Y., Morita, T., "Energy ...
  • China". Environmental Economics and Policy Studies 1 [10] KBC process ...
  • Lovina. G, Kerachic. Xau, :Waste Heat Reduction and International Journal ...
  • evaluation of a heat recuperator for steel slags". Applied Thermal ...
  • نمایش کامل مراجع