استفاده از نگار GSR در ارزیابی سازند آسماری

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 651

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

NIPC02_051

تاریخ نمایه سازی: 27 آبان 1393

چکیده مقاله:

شناخت صحیح مخزن در تعیین روند تولید و بهره برداری آن اهمیت فراوانی دارد، شناسایی لیتولوژی و کیفیت و ساختار سنگ ها یکی از بهترین روش ها برای دستیابی به این هدف است. همچنین باید میزان تخلخل، محتوای شیل، فاکتورهای ترکیب و لایه بندی سنگ، شکستگی و درزه های موجود را نیز در نظر داشت. روش های درجه بندی توده سنگ باید قادر باشد اکثر این فاکتورها را در نظر بگیرد. مطالعه نگار درجه بندی سختی چینه (GSR) با استفاده از داده های چاه نگاری، ابزار بسیار ارزشمندی در اکتشاف منابع هیدروکربوری است. گستره ی میزان GSR بین حدود 10 (خیلی ضعیف) و 100 (خیلی قوی) می باشد. در این روش نیاز به داده برداری خاصی نیست و با استفاده از نگارهای صوتی، نوترون و گاما می توان مقادیر مربوطه را محاسبه کرد. این نگار تغییرات موجود در نگارهای دیگر را با وضوح بیشتری نمایش می دهد. نگار GSR تغییرات کوچک در لیتولوژی و لایه بندی های ریز را که دیگر نگارها قادر به نمایش آن نیستند به خوبی آشکار ساخته و به تصمیم گیری بهتر درباره بهره دهی مخزن کمک می کند. مقادیر در سازند آسماری نشانگر سنگ مخزن GSR در سازند آسماری نشانگر سنگ مخزن آهکی در این ناحیه است.

نویسندگان

فریبا ناصری

دانشجوی کارشناسی ارشد ژئوفیزیک، دانشگاه ارومیه

رامین نیک روز

استادیار ژئوفیزیک، دانشگاه ارومیه

علی اصغر ثیاب قدسی

استادیار چینه شناسی، دانشگاه ارومیه

علی کدخدایی

استادیار زمین شناسی نفت، دانشگاه تبریز

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • _ T., and Macgrego. S., "A rock mass _ sediments ...
  • Hatherly, P., Medhurst, T., and Macgregor, S., "Geophysical Strata Rating, ...
  • Medhurst, T., Hatherly, P., Zhou, B., "Geotechnical modelling based on ...
  • Medhurst, T., Hatherly, P., Zhou, B., and Ye, _ _ ...
  • نمایش کامل مراجع