تبدیل متان در مجاورت دی اکسید کربن بوسیله تخلیه تابشی پالسی در فشار اتمسفر : تأثیر تراکم پالس

سال انتشار: 1385
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,444

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

IPC85_182

تاریخ نمایه سازی: 13 بهمن 1385

چکیده مقاله:

تبدیل متان در مجاورت دی اکسید کربن و در فشار اتمسفر بوسیله تخلیه تابشی پالسی مورد تحقیق قرار گرفت و در آن پهنای پالس تا حدود 50 نانوثانیه و مقادیر کمتر از آن متراکم گردید . این متراکم سازی توانایی کار در فرکانس های بالاتر، بیش از 3 کیلوهرتز، را بدون انتقال از حالت تابش به جرقه در پلاسما فراهم ساخت . گازهای اصلی خروجی شامل گازهای سنتز ) CO ، ) H2 و محصولات ) C2 اتیلن، اتان و استیلن ) بودند . در نسبت های مساوی از گازها یعنی CO2/CH4=1 ، در حدود %42 از انرژی پلاسما صرف جداسازی شیمیایی گردید در حالی که تبدیل گازها نسبتاً بالا و در حدود %55 برای متان و %42 برای دی اکسید کربن بود . در این نقطه مصرف انرژی برای هر مولکول تبدیل شده کمتر از 3,8 الکترون ولت بود . در نسبت های بیشتر CO2/CH4 بازده انرژی راکتور حتی بهتر از مقدار ذکر شده نیز به دست آمد . به عنوان مثال برای مورد CO2/CH4=5 ، در حالی که راندمان انرژی در حدودد %45بود، تبدیلات در حدود %45 و %65 بترتیب برای متان و دی اکسید کربن حاصل شد . در این تحقیق حالت غیر تعادلی بالای انرژی ارتعاشی در پالس های کوتاه بررسی شده است که به ویژه در مولکول دی اکسید کربن منجر به بهبود راندمان انرژی گردیده است .

نویسندگان

عطاملک قربان زاده

گروه فیزیک دانشگاه تهران

هیوا مدرسی

دانشکده مهندسی مکانیک، دانشگاه صنعتی شریف، تهران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Chang-jun Liu, Richard Mallinson, and Lance Lobban, _ *Nonoxidative Methane ...
  • Istadi, S. Nor Aishah, ، _ Co-generation of synthesis gas ...
  • A. Czernichow ski, «GlidArc Assisted Preparation of the Synthesis Gas ...
  • R. P. Anderson, J. R. Fincke and C. Taylor, ،4Conversion ...
  • A.A. Fridman. V.D. Rusanov, ،.Theoretical basis of non- equilibrium near ...
  • A.M. G horbanzadeh, S. Norouzi, and T. Mohammadi, 4High energy ...
  • نمایش کامل مراجع