تأثیر نوع شوری خاک بر اختلاف سه روش اندازه گیری گچ در خاک

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,030

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_720

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

گچ به عنوان ترکیب اصلی خاک های مناطق خشک و نیمه خشک می تواند در خاک های شور هم وجود داشته باشد . رفتار ژئوشیمیایی گچ در خاک تحت تأثیر وجود یون ها در محلول خاک می باشد گچ حلالیت نسبتاً بالایی دارد و به راحتی در خاک توزیع می یابد . حلالیت گچ تابعی از درجه حرارت، اندازه ذره و حضور سایر نمک ها در خاک می باشد . بیشترین حلالیت گچ در دمای 30 تا 35 درجه سانتیگراد روی می دهد . نمک هایی نظیر کربنات کلسیم و سولفات سدیم که دارای یون مشترک با گچ هستند، حلالیت گچ را کاهش داده در حالیکه حضور سایر یون ها بدلیل بالا بردن قدرت یونی محلول، حلالیت گچ را افزایش می دهد حضور بیشتر یون کلسیم در مکان های تبادلی خاکهای با شوری کلریدی در مقایسه با خاکهای با شوری سولفاته، تمایل کمتر برای جذب یون های کلسیم حاصل از حلالیت گچ را در پی داشته و . این مسئله می تواند خطای تبادلی بیشتر را در خاک های سولفاته توجیه کند

نویسندگان

نفیسه یغمائیان

دانشجوی دکتری گروه خاکشناسی دانشکده کشاورزی، دانشگاه شهرکرد

جواد گیوی

عضو هیئت علمی گروه خاکشناسی دانشکده کشاورزی، دانشگاه شهرکرد

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Arslan, A.M. and G. R. Dutt. 1993. Solubility of gypsum ...
  • Bazilevich, N. I. and Y. I. Pankova. 1968 Tentative classification ...
  • نمایش کامل مراجع