تأثیر مصرف پساب نیروگاه حرارتی همدان بر جذب کادمیوم توسط کاهو و تره ایرانی

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,148

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_683

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

در حال حاضر استفاده مجدد از پساب کارخانجات صنعتی جهت آبیاری زمینهای کشارزی روند رو به رشدی پیدا کرده است : کمبود آب، دفع پساب تصفیه خانه ها، نیاز به تولید بیشتر فرآورده های کشاورزی و صرفه جویی در مصرف کودهای سنتزی از جمله دلایل استفاده مجدد از پساب می باشد . استفاده مجدد از پسابهای صنعتی و خانگی در اراضی کشاورزی در سالیان اخیر موجب نگرانیهایی مبنی بر تجمع فلزات سنگین در خاک و راهیابی آنها به گیاهان زراعی شده است . اهمیت مسئله در این است که این عناصر با فرآیندهای معمول تصفیه پساب کاملا حذف نشده و در صورت آبیاری طولانی مدت در خاک تجمع یافته و سپس توسط گیاهان زراعی جذب و پس از ورود به بدن مصرف کننده اثر سوء ایجاد می کند . از جمله گیاهانی که به طور عمده توسط پساب شهری و صنعتی آبیاری می گردند سبزیجات می باشند [.1] مصرف روزانه سبزیجات برگی از جمله کاهو و تره به سبب ارزش غذایی فراوان توصیه شده است . تره به صورت تازه و خشک شده در بسیاری از غذاهای ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین به صورت سبزی ادویه ای و طبی از آن استفاده می شود . [2] با توجه به مصرف زیاد کاهو و تره در ایران و خطرات ناشی از حضور فلزات سنگین تحقیق جاری به منظور تعیین غلظت عناصر سنگین در این دو سبزی و مطلوبیت کاربرد پساب صنعتی انجام می گیرد .

نویسندگان

حبیب اله بیگی هرچگانی

استادیار علوم خاک دانشگاه شهرکرد

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • اسدی، م. و ح. فیلی تبار. بررسی شدت آلودگی در ...
  • پیوست، غ. سبزیکاری. شرکت چاپ و نشر ابریشم رشت، 362 ...
  • سرمدنیا، غ. فیزیولوژی گیاهان زراعی. جهاد دانشگاهی، دانشگاه فردوسی مشهد، ...
  • Kab ata-Pendias A. Trace elements in soil and plants. 3nd ...
  • _ Plant and water relationshir: a modern synthesis. New _ ...
  • Pais I J. and B Jones. The handbook of trace ...
  • نمایش کامل مراجع