تعیین آب مصرفی پتانسیل گیاه ذرت در منطقه مغان به روش لایسیمتری

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,673

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_554

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

در منطقة مغان، ذرت جزو محصولات عمدة منطقه به حساب می آید بطوریکه بعد از گندم و پنبه بیشترین سطح زیر کشت را به خود اختصاص داده است . سطح زیر کشت اختصاص یافته به ذرت در منطقة مغان ( مزارع زارعین و کشت و صنعت پارس ) در سال 1384 برابر 9457 هکتار بوده است . ضرایب گیاهی برای تخمین تبخیر - تعرق گیاهان مختلف از تبخیر - تعرق گیاه مرجع مورد استفاده قرار می گیرند، و عبارتند از نسبت تبخیر - تعرق گیاه بر تبخیر - تعرق گیاه مرجع که از داده های تجربی حاصل می گردد . این ضرایب برای هر گیاه با زمان تغییر می کند و یک منحنی گیاهی را تشکیل می دهد . این منحنی های گیاهی در برنامه های کامپیوتری که به منظور برنامه ریزی آبیاری تدوین می گردد، کاربرد دارند . اسدی در ایستگاه خلعت پوشان تبریز، میزان آب مصرفی پتانسیل ذرت را برابر 828 میلیمتر در طول فصل برآورد نمود . همچنین خسروی نیز در ایستگاه زرقان فارس، میزان آب مصرفی پتانسیل ذرت را برابر 15000 متر مکعب در هکتار تعیین نمود . قیصری و همکاران میزان تبخیر - تعرق ذرت علوفه ای را در یک دورة رشد 90 روزه برابر 635 میلیمتر برای منطقة ورامین برآورد نمودند . در مطالعات مزرعه ای که در مرکز تحقیقاتی بوشلند ایالت تگزاس آمریکا توسط موزیک و دسک انجام گردید، نیاز آبی فصلی ذرت بین 667 تا 789 میلیمتر تعیین گردید . اک (4) نیز در همان مرکز میزان آب مصرفی فصلی ذرت را 912 میلیمتر برآورد نمود . هاتلیتلیگل و همکاران (5) نیز میزان آب مصرفی فصلی ذرت را در ایالت نبراسکا آمریکا برابر 563 میلیمتر برای سال 1978 و 477 میلیمتر برای سال 1979 برآورد نمودند .

نویسندگان

رسول احمدی عدلی

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی .

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • اسدی، ا. 1381. اندازه‌گیری میزان تبخیر- تعرق ذرت علوفه‌ای با ...
  • خسروی، ع. 1370. تعیین میزان تبخیر و تعرق پتانسیل ذرت ...
  • قیصری، م. و همکاران. 1385. تعیین نیاز آبی ذرت علوفه‌ای ...
  • Eck, H. V. 1986. Effects of water deficits on yield ...
  • Hatlitlighl, M. B., R. A. Olson, and W. A. Campton. ...
  • _ T. and D. A. Dusie. 1980. Irrigated corn yield ...
  • نمایش کامل مراجع