بررسی تاثیر مقادیر و منابع مختلف فسفر ( بیوفسفات طلائی و سوپرفسفات تریپل ) در تغذیه مرکبات خوزستان

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,862

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_500

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

مطابق با آمار موجود در سال 1377 ، مرکبات با سطح زیر کشت 4700 هکتار، مهمترین محصول سر درختی دزفول می باشد . از مشکلات سالهای اخیر ریزش شدید میوه است که از پائیز شروع می شود . بر اساس نظرات کارشناسان آفات و بیماریها عامل آنرا قارچ آلترناریا می دانند . اما به نظر می رسد عامل تغذیه و عدم تعادل غذائی ( پتاسیم ، فسفر و ...) نیز در آن دخیل باشد . یکی از روشهای کاربرد خاک فسفات، استفاده از میکروارگانیزمها بخصوص باکتری تیوباسیلوس به همراه گوگرد است . بختیاری و همکاران [1] مقدار یک کیلوگرم بیوفسفات طلائی را برای هر درخت بارده سیب بعنوان جایگزینی مناسب برای سوپرفسفات تریپل توصیه نمودند . نامبرده کاربرد کود بیوفسفات طلائی محتوی روی را به عنوان جایگزینی سوپرفسفات تریپل معرفی نمود . استفاده از سنگ فسفات با درصد فسفر پائین برای تولید کودهای فسفاته، موجب افزایش قیمت کودهای فسفاته در طی سالهای آینده خواهد بود . بمنظور مقایسه اثر کاربرد بیوفسفات طلائی ( خاک فسفات ،گوگرد،مواد آلی و تیوباسیلوس ) با سوپرفسفات تریپل در تامین فسفر مورد نیاز درختان پرتقال citrus sinencis در شمال خوزستان این تحقیق از سال 1382 به مدت سه سال در مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد _ دزفول اجرا گردید .

نویسندگان

ندا زاهدی فرد

کارشناس ارشد مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد دزفول

علی رضا پاکنژاد

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد دزفول

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • بختیاری، و، م.ج.ملکوتی، ک.خاو ازی، ا.بای بوردی. 1380.جایگزینی بیوفسفات طلائی ...
  • Pavan, M.A. , Jacomino , A.P. and Tormen, v.(1 997) ...
  • Srivastava, A. K.2003 .Citrus nutrition. International book Distributing co.India. ...
  • نمایش کامل مراجع