اثر نیتروژن برکاهش سمیت بور در لیموی آب و نارنج

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,372

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_469

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

در طی چند دهه گذشته تحقیقات زیادی برروی عکس العمل گیاهان مختلف از جمله مرکبات نسبت به سمیت بور انجام شده است و جهت یافتن پایه های مقاوم و یا اثرات عناصر مختلف غذایی که بتواند سمیت بور را کاهش دهد تلاشهای زیادی صورت گرفته است بر خلاف علایم کمبود بور که روی برگهای جوان ظاهر می شود، علایم مسمومیت این عنصر به طور مشخص روی برگهای مسن دیده می شود . در مرکبات علایم مسمومیت بور شامل زرد شدن حاشیه برگ و فاصله بین رگبرگها در برگهای مسن و خشک شدن سرشاخه ها و حاشیه برگها می باشد . برگهای و شاخه های جوان ممکن است تا چندین ماه علایم مسمومیت را نشان ندهند و سپس این علایم در آنها ظاهر گردد . سویتیلیک (4) گزارش کرد که در لیموی آب کمبود عنصر روی باعث بروز سمیت به بور می شود درحالیکه محلول پاشی روی و مصرف خاکی آن باعث کاهش سمیت بور می شود . سپاسخواه و مفتون (3) نتیجه گیری کرده اند که با اضافه کردن نیتروژن به نهالهای پسته میزان تراکم بور به شدت کاهش می یابد و توصیه کرده اند که در زمینهای زراعی که سمیت بور محتمل است و یا از آب آبیاری حاوی بور زیاد استفاده می شود . ًحتما به تامین کافی نیتروژن توجه شود .

نویسندگان

غلامرضا معافپوریان

عضو هئیت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس

مسعود محبی

دانشجوی کارشناس ارشد سابق دانشگاه آزاد اسلامی واحد جهرم

علی اصغر پهلوان پور

عضو هئیت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس

محمدسعید تدین

عضو هئیت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Gupta, U. C., Y. W. Jame, C. A. Campbell, A. ...
  • Nable, R. O., G. S. Babuleus, and J. G. Paull. ...
  • Sepaskhah, A. R., and M. Maftoun. 1994. Seedling growth and ...
  • Swietlik, D. 1995. Interaction between zinc deficiency and boron toxicity ...
  • نمایش کامل مراجع