بررسی اثرات تاریخ کاشت و تغذیه متوازن پتاسیم و منیزیم بر عملکرد کاهو درکشت سوم

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,281

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_456

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

در سالهای اخیر به منظور استفاده بهینه از اراضی شالیزاری ، کاشت محصول بعد از برداشت برنج به صورت کشت دوم (Second cropping) در شمال کشور متداول شده است . لوبیا سبزو کاهو از سبزیهای مهمی به شمار می روند که به صورت کشت دوم مورد کشت و کار قرارمی گیرند . کاشت لوبیا و کاهو بعد از برداشت برنج ، علاوه بر افزایش درآمد شالیکاران و بهبود وضعیت اقتصادی خانوار برعملکرد برنج نیز اثرمطلوب بر جای میگذارد، چرا که عملیات زراعی جهت کاشت این سبزیجات، سبب کنترل آفات برنج بخصوص  کرم ساقه خوار برنج می شود. تغذیه متعادل پتاسیم و منیزیم علاوه بر افزایش عملکرد محصول سبزی، در بهبود کیفیت و کاهش غلظت نیترات دراندام مصرفی سبزیجات تاثیر بسزائی دارد . تعادل نسبی بین نیترات و پتاسیم در اندام مصرفی سبزیجات برگی درتامین سلامت مصرف کنندگان از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا نیترات بعنوان یک ترکیب مضرو پتاسیم به عنوان یک عنصر مفید برای سلامت انسان مطرح می باشد ).3) از سوئی دیگر بدلیل شرایط خاص اقلیمی در استان مازندران که با هوای ابری و کمبود نورمواجه می باشد، استفاده از منیزیم می تواند درکلروفیل سازی و عمل فتوسنتز موثر باشد. لذا به منظور استفاده بهینه ازاراضی شالیزاری، در این تحقیق ضمن بررسی امکان کشت سوم، تغذیه متعادل پتاسیم و منیزیم بر عملکرد کاهو نیز مورد بررسی قرار گرفت .

نویسندگان

ناهید آملی

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مازندران

علی چراتی

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مازندران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • خراط صادقی، شهین _ 1377. بررسی امکان کشت سبزیجات برگی ...
  • ملکوتی، م. ج. و ح . رضایی _ 1380. نقش ...
  • He . Tian Xia , and He Chenghvi _ 1994. ...
  • نمایش کامل مراجع