بررسی اثر کود سیلیکات پتاسیم در مزارع نیشکر بر میزان آلودگی به ساقه خواران Sesamia spp. و عملکرد نیشکر

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,405

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_440

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

مهمترین آفت مزارع نیشکر در استان خوزستان ساقه خواران Sesamia spp. می باشند که سالانه خسارت قابل توجه کمی و کیفی به این محصول وارد می کنند . در برنامه کنترل تلفیقی آفت به تمامی شیوه های موثر در کنترل جمعیت آفت توجه می شود . استفاده از واریته های مقاوم و یا مقاوم سازی گیاه به آفات یکی از مهمترین روش های کنترل محسوب می شود . از دیر باز خواص ترکیبات سیلیکاته در مقاومت گیاه به آفت ثابت شده است . گزارش های متعددی از تاثیر میزان سیلیس در گیاه برساقه خواران در گرامینه های مختلف گزارش شده است . برای نمونه علل مقاومت بعضی از واریته های برنج به ساقه خوار Chilo suppresalis را در تفاوت میزان سیلیس ساقه در واریته های مختلف ذ کرده اند همچنین علل طغیان ساقه خواران در مزارع ذرت در نیجریه شرقی را به دلیل میزان کم سیلیس خاک در منطقه می دانند با توجه به اینکه با کاربرد سیلیس، مقدار سیلیس در ساقه و برگها افزایش می یابد خصوصاً مقدار سیلیس ساقه که به طور معنی داری با میزان سیلیس بکار رفته مرتبط است و افزایش میزان سیلیس Sesamia spp. ساقه مانع از خسارت سافه خواران می گردد لذا در این بررسی به منظور کاهش خسارت ساقه خواران در مزارع نیشکر، اثر کود سیلیکات پتاسیم بر میزان آلودگی به ساقه خواران و عملکرد نیشکر مطالعه گردید

نویسندگان

علیرضا عسکریان زاده

استادیار گروه گیاهپزشکی، دانشگاه شاهد، تهران

سیروس جعفری

استادیار گروه خاکشناسی، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین، خو

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Bosque- Perez, N.A. and Mareck, J.H. 1990. Distribution and species ...
  • Djamin, A. and M. D. Potach, 1967. Role of silica ...
  • Elawad, S.H., L.H. Allen and G.J. Gascho, 1985. Influence of ...
  • Keeping, M.G. and J.H. Meyer, 2000. Increased resistance of sugarcane ...
  • Pan, Y.C., K. Kuroshio, and Y. Hokama, 1979. The effect ...
  • Setamou, M., F. Schulthess, N.A. Bosque - Perez, and A. ...
  • نمایش کامل مراجع