بررسی تاثیر منبع و مقدار کود آلی با وبدون پرلیت بر رشد و نمو گیاه دارویی اکیناسه در محیط کشت گلدانی

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,303

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_422

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

گیاهان دارویی در تامین سلامت و درمان بشر نقش بسزایی دارند . صنعت داروسازی امروزه به دنبال استفاده از مواد ارگانیک برای تولید انواع داروها می باشد . بطور کلی در تولید گیاهان دارویی هدف، افزایش میزان ماده موثره و ماده خشک گیاهی است که برای نیل به این هدف انتخاب بستر مناسب کشت، نوع گونه گیاهی ، مدیریت صحیح زراعی وحاصلخیزی خاک نقش عمده ای را ایفا می کنند . اکیناسه پورپورا Echinacea purpura گیاهی است علفی، از خانواده کمپوزیته و بومی آمریکای شمالی با گلهای مخروطی و بنفش رنگ که در ایران به نام سرخارگل، شناخته می شود بومیان آمریکا از این گیاه برای درمان مارگزیدگی ، تب و زخم های قدیمی و مزمن استفاده می کردند و مهاجرین بعدها آن را به عنوان داروی خانگی برای سرما خوردگی و آنفولانزا به کار بردند . در 50 سال اخیر این گیاه به دلیل خواص ضد ویروسی ،ضد قارچی و ضد باکتریایی شهرت جهانی یافته است و در درمان ایدز هم به کار می رود . این گیاه هم اکنون به عنوان تصفیه کننده خون،ضدعفونی کننده وآرام بخش معرفی می شود با توجه به اینکه میزان حاصلخیزی و خصوصیات فیزیکی خاک می تواند نقش موثری را درتولید ماده خشک گیاهی بازی کند دراین آزمایش تاثیرمنبع وسطوح مختلف کودهای آلی با وبدون پرلیت بررشد و نموومیزان ماده خشک تولیدی گیاه اکیناسه مورد بررسی قرارگرفته است .

نویسندگان

فاطمه بناگر

دانشجوی کارشناسی ارشد باغبانی

احمد گلچین

دانشیار گروه خاکشناسی دانشگاه زنجان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • حاجی آخوندی، عباس وبلیغ، ناصر, 1381. راهنمای کاربردی گیاهان دارویی, ...
  • زرگری، علی, 1371. گیاهان دارویی, انتشارات دانشگاه تهران, جلد سوم، ...
  • Bauer, R., Khan, I.A.and Wagner, _ 1998. In? TLC and ...
  • Gladisheva, O.N. 1995. Experimental studies on production and processing technology, ...
  • Laird, S.A. 1999. The botanical medicine industry .In*The commercial use ...
  • نمایش کامل مراجع