ارزیابی تاثیر میزان ماده آلی خاکهای زراعی استان خراسان رضوی درعملکرد گندم

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,160

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_407

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

استان خراسان رضوی، به دلیل واقع شدن در اقلیم خشک و نیمه خشک نه تنها از نظر مواد آلی خاک فقیر بوده بلکه به جهت بالا بودن درجه حرارت هوا، حفظ آن در خاک بسیار دشوار است . میزان کربن آلی در بیشتر مناطق این استان کمتر از 0/5 درصد بوده ( شهرستانهای مناطق گرم و خشک اکثراً در جنوب خراسان ) و در بقیه مناطق، حدود 0/6 تا 0/7 درصد است ( شهرستانهای نیمه خشک و یا معتدل، غالباً در شمال خراسان ). بررسی ها نشان می دهد که کربن آلی خاک تحت تاثیر مستقیم شرایط آب و هوایی ( دما، رطوبت خاک و بارندگی ) و تاثیر غیر مستقیم دوره های کشت محصول، کود دهی، رشد گیاه و ترشحات ریزوسفر قرار دارد با وجود اثر مثبت مواد آلی ذاتی خاک در رشد گیاهان ، اما اثرگذاری کمی آن کمتر بررسی شده است . بر این اساس هدف از مطالعه حاضر تعیین اثر کمی ماده آلی خاک در عملکرد گندم آبی در خاکهای استان خراسان می باشد

نویسندگان

پیمان کشاورز

استادیار پژوهشی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان

مهدی عباس زاده

کارشناس مسئول تغذیه گیاهی مدیریت زراعت استان مشهد

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Allison, F. E. (1973). Soil Organic Matter and its Role ...
  • Bauer, A. and A. L. Black, 1994. Quantific ation of ...
  • Canon, K. 2005. Conversation and Development Branch, AESA Soil Quality ...
  • نمایش کامل مراجع