میکرومورفولوژی و تغییرات پارامترهای کیفی خاکها در یک بیوسکونس با مواد مادری لسی

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,448

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_231

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

کیفیت خاک، ظرفیت خاک در ایفای نقش در داخل مرزهای اکوسیستم جهت تولید بیولوژیک پایدار، حفظ کیفیت محیط زیست و ارتقای سلامت گیاهان و جانوران می باشد . کیفیت خاک، توانایی آن در حمایت از رشد گیاه بوده و شامل فاکتورهایی نظیر نشکیل خاکدانه، میزان مواد آلی، عمق خاک، ظرفیت نگهداری آب، سرعت نفوذ آب در خاک و تغییرات pH می باشد .کیفیت خاک تحت پوشش های مختلف تغییر می کند . مطالعات نشان دادند که بافت خاک، وزن مخصوص ظاهری، تخلخل، pH ، مواد آلی و میزان کلسیم در خاک ها بعد از کشت جنگل های خزان دار تغییر می کند . تغییراتی که بعد از کشت جنگل های خزان دار در خاک صورت می گیرد می تواند سبب کاهش pH و افزایش مواد آلی شود . جنگل های مخروطی نیز مواد آلی خاک و تنفس خاک را به عنوان یک فاکتور بیولوژیک افزایش می دهند بیان داشت که جنگلهای مخروطیان و خزان دار سبب کاهش درصد اشباع بازی و pHلایه های سطحی و افزایش نسبتC/N می شوند . میزان مواد آلی در منطقه جنگلی به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از اراضی زراعی است . خصوصیات میکرومورفولو ژی خاک نیز می تواند در بررسی تغییرات تحول خاک تحت تأثیر پوششهای مختلف کمک نماید . بنابراین این مطالعه با اهدف بررسی تحول خاک و تغییرات پارامترهای کیفیت آن در پوششهای مختلف خاکهای لسی استان گلستان صورت گرفت .

نویسندگان

سمیه شمسی

دانشجوی کارشناسی ارشد خاکشناسی .

فرهاد خرمالی

استادیار گروه خاکشناسی ، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان .

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Fritze, H.2003 .Coniferous Forest soil microbial activity and community stracture. ...
  • Jstor, C.2000 Vegetation and soils in mountain forests of the ...
  • Kiese, K. , H .Papen, E .Zunbusch and L _ ...
  • Power, J.F.and R.J.K.Myers. 1989.The maintenance and improvement of farming systems ...
  • Ritter, E .2004.changes in soil properties ofter afforestation of former ...
  • نمایش کامل مراجع