بررسی تغییر تعادل کربن در خاکهای شور و قلیا تحت تاثیر کشت نیشکر

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 947

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_105

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

فاکتور های مدیریتی جنگل تراشی، سوزاندن زیست توده شخم زدن ، عملیات برداشت ، زهکشی اراضی مرطوب، تغییر نوع عملیات و مدیریت خاک ، آیش گذاری، نوع محصول، کاربرد کود و جنگلکاری بر دینامیک کربن خاک تاثیر گذارند [ 2 و 1] تغییر کاربری اراضی اثرات معنی داری بر تغییرات اقلیم جهانی گذارده است و برآوردهای جدید نشان می دهد این تغییر کاربری اراضی طی ده سال انتهایی قرن بیستم به تنهایی سبب افزوده شدن 1/6 گیگا تن کربن به اتمسفر شده است [ 4 ]پیمان کیوتو به کشورهای عضو این پروتکل اجازه می دهد تا از حبس نمودن کربن به عنوان یکی از استراتژیهای خود جهت کاهش ورودی کربن به اتمسفر و ایجاد ظرفیت جهت تولید بیشتر گازهای گلخانهای استفاده نمایند [ 3 ]حبس نمودن کربن راه حل اساسی کاهش تغییرات اقلیمی است ] . [ 2 بنا بر بند ه تبصره 29 قانون برنامه اول توسعه دولت اجازه داده است تا 84000 هکتار از اراضی شور و قلیای لم یزرع خوزستان که فقط زیر پوشش علف های شور پسند است به مزارع نیشکر تبدیل شود . در این بررسی سعی شده است تا اثرات تغییر کاربری اراضی شور و قلیا و دستنخورده خوزستان به کشت نیشکر و اثرات این تغییر کاربری اراضی بر روی ذخیره کربن خاکها به عنوان شاخصی از پایداری و مقدار تصاعد کربن پرداخته شود .

نویسندگان

هادی عامری خواه

عضو هیئت علمی گروه خاکشناسی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهوا

مصطفی چرم خواه

استادیار گروه خاکشناسی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Graham, M.H., Haynes, R.J., Meyer, J.H. 2002. Soil Organic Content ...
  • Lal, R. 2004. Soil carbon sequestration to mitigate climate change. ...
  • Lubowski, R.N., Plantinga, A.J., Stavins, R.N., 2005. Land-Use Change and ...
  • Rees, R.M., Bingham, I.J., Baddeley, J.A., Watson, C.A., 2005. The ...
  • نمایش کامل مراجع