کاربرد آمار دبی جریان و رسوب در بررسی اثر زمین لرزه بر رسوبزایی حوزه آبخیز سفید رود

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,101

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_092

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

اطلاعات مقدار حمل مواد توسط رودخانه ها در بررسی نرخ و الگوی فرسایش، اثر عوامل طبیعی و انسانی و مدیریت حوزه های آبخیز به کار می روند . پدیده های ماشه ای همچون زمین لرزه و بارش های شدید باعث حساس شدن مناطق بالادست و وقوع زمین لغزش می شود ( گلید و کروزر (2004 این زمین لغزشها به نوبه خود سبب افزایش رسوبدهی حوزه می شود ( کروزیر و همکاران 1995 ؛ الشریاده ).2000 میزان رسوبزایی یک زمین لغزش بستگی به اینکه آیا مواد فرسایشی رسوب گذاری شده یا به شبکه آبراهه ای حوزه انتقال یافته دارد ( کلاسنس و همکاران ).2007 برای آگاهی از میزان رسوبزایی حوزه های آبخیز معمولا عمل نمونه برداری از دبی جریان و رسوب در ایستگاههای هیدرومتری صورت می گیرد . ولی برای تمامی دبی های جریان، نمونه برداری رسوب انجام نمی شود . بلکه میزان رسوب آنها برآورد می گردد . تعداد سال لازم برای نمونه برداری در این زمینه، 9 تا 25 سال ( فیض نیا و همکاران (1381 و روش دقیق تر و صحیح تر برآورد رسوب، تلفیق دبی متوسط روزانه با منحنی سنجه حد وسط دسته ها است ( عرب خدری و همکاران 1383 ؛ میرزایی و همکاران ).1384 در این مطالعه ضمن بهره گیری از نتایج مطالعات مذکور، میزان رسوب سالانه رودخانه سفید رود در محل ایستگاه رسوب سنجی رودبار و در قبل و بعد از سال 1369 که زلزله دلخراشی در منطقه اتفاق افتاده مورد بررسی قرار می گیرد

نویسندگان

جعفر دستورانی

عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه کردستان

اکبر بابایی

دانش آموخته کارشناسی مرتع و آبخیز دانشگاه کردستان

نظر رضایی راد

دانشجوی کارشناسی ارشد بیابانزدایی دانشگاه تهران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • فیض نیا سادات, فرهاد مجدآبادی فراهانی, محسن محسنی ساروی, محمود ...
  • عرب خدری محمود, شاهرخ حکیم خانی, جواد وروانی، 1383. اعتبار ...
  • میرزایی محمدرضا، محمود عرب خدری, سادات فیض نیا, حسن احمدی، ...
  • Al-Sheriadeh M.S., A.I. Husein M alkawi , Al-hamdan & N.S. ...
  • Glade T. and Crozier G.M., 2004. The nature of landslide ...
  • نمایش کامل مراجع