تاثیر محلول پاشی مقادیر و منابع مختلف کلسیم بر خصوصیات کمی و کیفی گل رز

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,916

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_061

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

منطقهشمالی استان خورستان بعنوان یکی از قطبهای تولید گل و گیاه کشور بخصوصگل رز ( Rosa hybrida L. ( دارای اهمیت خاصی میباشد . کلسیم به عنوان یکی از عناصر پرمصرف و از اجزای مهم سازنده دیواره سلولی است . کلسیم خارج سلولی نقش مهمی را در ساختمان دیواره سلولی و در وظایف غشای سلولی ایفا می کند . مشکل اصلی کلسیم جذب آن توسط گیاه نبوده، بلکه انتقال آن در داخل گیاه می باشد . بدین مفهوم که کلسیم به دلیل تثبیت در واکوئل و غشای سیتوپلاسمی از طریق آوند آبکشی نمی تواند به گل برسد و بنابراین می بایستی فقط از طریق آوند چوبی به اندام مورد نظر حرکت کند ] . [ 1 تحقیقات انجام شده درباره نقش کلسیم در گلهای بریده حاکی از تاثیر بسیار مهم آن در افزایش عمر پس از برداشت آنها است . کلسیم همچنین منجر به بازشدن گل رز در طول دوره پس از برداشت شده و بدین ترتیب منجر به افزایش قطر آن شد . کاربرد کلسیم همچنین منجر به افزایش وزن تر اولیه گلها و تاخیر در کاهش وزن تر آنها گردید ] . [ 3 بنابراین با توجه به اثرات کلسیم در بهبود شاخصهای کیفی گل رز، این آزمایش به منظور بررسی تاثیر مقادیر و منابع مختلف کلسیم بر خصوصیات کمی و کیفی گل رز رقم ایلونا ( مهندسی ) در مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد اجرا شد .

نویسندگان

شهرام کیانی

دانشجوی دکتری خاکشناسی دانشگاه تربیت مدرس

کامران میرزاشاهی

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی صفیآباد و ایستگاه ملی تحقیقات گل و

فریدون عجم گرد

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی صفیآباد و ایستگاه ملی تحقیقات گل و

سیدمحمد بنی جمالی

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی صفیآباد و ایستگاه ملی تحقیقات گل و

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • ملکوتی، م. ج. و طباطبایی، س. ج. 1378. تغذیه صحیح ...
  • Bar-Tal, A., R. Baas, R. Ganmore- Neumann, A. Dik, N. ...
  • Halevy, A. H., S. Torre, A. Borochov, R. Porat, S. ...
  • نمایش کامل مراجع