بررسی تأثیر کاهش سطح ایستایی بر پوشش گیاهی و فرسایش در کویر میقان اراک

سال انتشار: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 918

فایل این مقاله در 8 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ISADMC03_027

تاریخ نمایه سازی: 23 اسفند 1392

چکیده مقاله:

برای کنترل فرسایش بادی لازم است در مورد برداشت خاک و رسوبات آن به وسیله باد، قدرت فرسایندگی باد و فرسایش پذیری خاک، پوشش گیاهی، سطح ایستایی اب اطلاعاتی را به دست آورد. این مقاله به بررسی تأثیر کاهش سطح ایستایی بر پوشش گیاهی و فرسایش در کویر میقان اراک صورت گرفته است و به منظورشناخت گیاهان کویر میقان اراک و دسته بندی آن ها براساس درجات مخاطرات (در معرض انقراض ( EN ) ، آسیب پذیر ( VU ) ، کم خطر ( LR ) و عدم وجود اطلاعات ( DD ) و شناسایی و ارائه راه کارهای مقابله با عوامل مهم تهدید آب ، خاک و گیاه و جلوگیری از کاهش سطح ایستایی آب و ارائه راه کارهایی برای کنترل فرسایش در کویر میقان اراک انجام گرفت با توجه به منابع تائید شده از جمله پایان نامه ها و مقالات مرتبط و کتاب Reed book با هدف مدیریت علمی گیاهان و در منابع دیگر یعنی آب و خاک عرصه کویر می پردازد. این تحقیق به منظور بررسی تأثیر کاهش سطح ایستایی بر پوشش گیاهی و فرسایش در کویر میقان اراک صورت گرفت. نتایج نشان داد که گونه در معرض خطر وآسیب پذیر گونه (Nitraria schoberi) است که با افت آب زیرزمینی باعث از بین رفتن این گونه حساس به سطح ایستایی می شود که با از بین رفتن این گونه صدمات جبران ناپذیری بر جای می گذارد و باعث افزایش شدت فرسایش در کویر میقان می شود.

نویسندگان

ابوالفضل عسگری

رئیس اداره جنگل داری و جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی

آزاده سادات میر طالبی

کارشناس ارشد مدیریت مناطق بیابانی

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • انصاری، .(1387).ارزیابی اکولوژیک تالاب کویری میقان به عنوان زیستگاه زمستان ...
  • گندمکار قالهری، ا. (1376). بررسی‌زیستگا ههای‌شور کویر میقان‌اراک، پایا ن‌نامه‌کارشناسی ...
  • میرطالبی، آ(1390). برسی اثرات مدیریت و کاربری اراضی بر میزان ...
  • میرداودی، ح. (1376). بررسی‌جوامع‌گیاهی، تنوع‌گیاهی، ارتباط عوامل‌اکولوژیک‌و ترسیم‌نقشه جوامع‌گیاهی‌کویر میقان‌اراک. ...
  • مهندسین مشاور پایداری طبیعت و منابع طبیعی، 1385.طرح اجرایی کانون ...
  • Jalili, A. &Jamzad, Z.(1999).Red Data book of iran ...
  • نمایش کامل مراجع