بررسی و شبیه سازی تأثیر سازه فلوم گلو بلند (L.T.F) در برگشت آب با استفاده از مدل HEC-RAS و مقایسه نتایج مدل WinFlume با دستگاه میکرومولینه در تعیین جداول دبی - اشل(مطالعه موردی:شبکه آبیاری و زه‌کشی زرینه رود)

سال انتشار: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,093

فایل این مقاله در 7 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

KSAHC01_037

تاریخ نمایه سازی: 29 بهمن 1392

چکیده مقاله:

مطالعه سازه‌هایی که در معرض جریان آب قرار دارند همواره مورد توجه محققین هیدرولیک بوده است. هدف از این مطالعه، بررسی و شبیه سازی تأثیر سازه فلوم گلو بلند (L.T.F) به عنوان سازه اندازه گیری جریان آب در برگشت آب با استفاده از مدل HEC-RAS و مقایسه نتایج مدل WinFlume با دستگاه میکرومولینه در تعیین جداول دبی – اشل در ابتدای کانال‌های درجه سه در سطح شبکه آبیاری و زه‌کشی زرینه رود می‌باشد. بر طبق آزمایشات دانه بندی و هیدرو متری که از رسوبات ته نشین شده در کف کانال‌ها به عمل آمده، به طور متوسط اندازه بارز ذرات رس و لای (ذرات غالب در رسوبات) 300 تا 500 میکرومتر می‌باشد. نتایج حاصله و آنالیز حساسیت ضریب زبری مانینگ مقادیر جدول دبی – اشل اندازه گیری شده توسط میکرومولینه، نسبت به جدول دبی – اشل طراحی شده با نرم افزار WinFlume، کاهش دبی مابین 10- 20% را دارد که این اختلاف می‌تواند ناشی از کهنه شدن بتن کانال به مرور زمان (افزایش ضریب زبری مانینگ از 014/0 به 017/0) و تجمع رسوبات در کف و دیواره‌های کانال و رشد علف‌های هرز در داخل رسوبات تجمع یافته باشد. همچنین با توجه به ماهیت سازه فلوم گلو بلند، برگشت آب در این سازه تأثیر چندانی در رژیم جریان نداشته و ارتفاع سازه در ابعاد مختلف هر کانال مناسب طرح بوده و حداکثر افت انرژی در این فلوم ها کمتر از ۳ سانتی متر شده است که از این نظر با شرایط طرح مطابقت دارد.

کلیدواژه ها:

نویسندگان

مرتضی صمدیان

کارشناس ارشدعمران آب

فرهاد مردپور

کارشناس ارشدسازه های آبی

بهزاد حصاری

پژوهشگرمرکز تحقیقاتکشاورزی استان آذربایجان غربی

سعید شکاری

۴- مدیر دفتر بهره برداری و نگه داری از تاسیسات آبی، شرکت سهامی آب منطقه ای آذربایجان غربی

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • شرکت مهندسی مشاور آب بانان آذر دشت (آباد).1391. گزارشات فاز ...
  • زند پاسا، ش... فرجود. الف. ابراهیمی. 1385. طرح و اجرای ...
  • U.S .Department Of the InteriorBureao of Reclamation. 1984.Water Measuremet Manual.3th ...
  • - Director of the Office of the operation and maintenance ...
  • _ Senior exploitation of hydropower facilities, (WARWA) ...
  • _ Expert operation of hydroelectric facilities, (WARWA) E-mail the corresponding ...
  • نمایش کامل مراجع