برآورد پارامتر رطوبت نسبی با استفاده از سایر پارامترهای اقلیمی و بررسی روند تغییرات آن با آزمون من- کندال (مطالعه موردی: دشت کوهپایه- سگزی اصفهان)

سال انتشار: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 769

فایل این مقاله در 5 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

KSAHC01_031

تاریخ نمایه سازی: 29 بهمن 1392

چکیده مقاله:

شناخت پارامترهای اقلیمی و بررسی روند تغییرات آنها نقش مهمی در مدیریت صحیح منابع آبی ایفا می کند. در این تحقیق، روند پارامتر اقلیمی رطوبت نسبی در ایستگاه های محدوده دشت کوهپایه- سگزی و اطراف آن در دوره آماری 1388-1377، بررسی شده است. بدین منظور، ابتدا برای به دست آوردن داده رطوبت نسبی در سال های بدون آمار یا دارای نقص آماری، روابطی با استفاده از سایر پارامترهای اقلیمی در نرم افزار آماری Minitab، توسعه داده شده است. پس از تکمیل دوره آماری، روند پارامتر رطوبت نسبی با استفاده از آزمون من – کندال بررسی شده است. نتایج حاصله نشان می دهد که برای اکثر ایستگاه ها پارامترهای دمایی مؤثرترین پارامترها برای تخمین رطوبت نسبی می باشند. از طرفی روند داده ها نیز نشان می دهد که در اکثر ایستگاه های مطالعه شده، این پارامتر فاقد روند است. با این وجود، ایستگاه مهیار بیشترین میزان تغییرات را نشان داده است.

نویسندگان

شهربانو عباسی جندانی

۱- دانشجوی کارشناسی ارشد آبخیزداری، دانشگاه یزد

فائزه غفوری ورزنه

دانشجوی کارشناسی ارشد عمران آب، دانشگاه یزد

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :