مقایسه تأثیر شرایط هواشناختی برغلظت آلاینده ذرات معلّق PM10 و PM2.5در مرکز کلان‌شهر تهران

سال انتشار: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 906

فایل این مقاله در 16 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

EECICO01_356

تاریخ نمایه سازی: 18 بهمن 1392

چکیده مقاله:

آلودگی هوای تهران به عنوان یکی از معضلات زیست‌محیطی شهروندان تهرانی تلقی می‌گردد و امروزه از نظر آلودگی محیط‌زیست و هوا یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان به شمار می‌آید. تعداد زیادی از مواد شیمایی و آلاینده‌های هوا به صورت ذرات معلق در هوا وجود دارند. ذرات معلق موجود در جو، در کشورهای در حال توسعه به عنوان یکی از مشکلات جدی زیست‌محیطی مطرح می‌باشد. ذرات معلق موجود در هوا شاملPM10 , PM2.5 , PM1 بوده و دربردارنده ترکیبات فلزی، ترکیبات معدنی، دانه‌های گرده، میکرواورگانیزم‌ها، ذرات ناشی از فرایندهای صنعتی و دوده (منتشره از منابع مختلف) می‌باشند. مطالعات اپیدمیولوژیکی کوتاه مدت و بلندمدت مضرات ذرات معلق بر روی سلامت انسان از جمله افزایش مرگ‌ومیر، بیماری‌های تنفسی و قلبی عروقی را نشان می‌دهد. علاوه بر این انتشار ذرات معلق در آلودگی جوی موجب مه دود نیز می‌شود که موجب کاهش میدان دید می‌گردد. در این مقاله آلاینده ذرات معلق با قطر آئرودینامیکی کمتر از 10 میکرومتر(PM10) و ذرات معلق با قطر آئرودینامیکی کمتر از 5/2 میکرومتر(PM2.5) با استفاده از اطلاعات 8 ایستگاه سنجش آلودگی هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست تهران و شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران واقع در محدوده مرکزی شهر به همراه پارامترهای هواشناسی در فصول مختلف در ایستگاه‌های هواشناسی طی سال۱۳۹1مورد بررسی قرار گرفته است. بیش‌ترین غلظت آلاینده ذرات معلق PM10 واقع در مرکز شهر در این مطالعه در فصل بهار (خردادماه) برابر 94/259 میکروگرم بر مترمکعب و کمترین غلظت در فصل پاییز (آذرماه) برابر 23/22 میکروگرم بر مترمکعب می‌باشد و همچنین بیش‌ترین غلظت آلاینده ذرات معلق PM2.5 واقع در مرکز شهر تهران در فصل بهار (خردادماه) برابر 57/125میکروگرم بر مترمکعب و کمترین غلظت در فصل زمستان (بهمن‌ماه) برابر 97/8 میکروگرم بر مترمکعب بوده است.نتایج نشان می‌دهد که غلظت این آلاینده به دما، بارش، رطوبت نسبی و محل قرارگیری ایستگاه (مناطق ترافیکی، مسکونی و صنایع موجود در اطراف ایستگاه سنجش) و پارامترهای دیگر مورد بررسی در این مقاله بستگی دارد.

کلیدواژه ها:

غلظت آلاینده‌های هوا ، پارامترهای هواشناسی ، الگوی فصلی ، شاخص کیفیت هوا ، ذرات معلق کمتر از 10میکرومتر ، PM10 ، ذرات معلق کمتر از 5/2میکرومتر ، PM2.5

نویسندگان

علیرضا نورپور

دانشیار و عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست، مدیر گروه تحقیقاتی فناوری های کنترل آلودگی هوا، دانشگاه تهران

سید محمدعلی فیض

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی محیط زیست- آلودگی هوا، دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :